Dün 32,2729 TL’den kapanan dolar perşembe gününe layık kazancıyla başlayarak 32,3130 seviyesinden operasyon görüyor. Euro 34,9620 TL, sterlin ise 40,8030 TL seviyesinde bulunuyor. Dolar endeksi ise 104,3’te bulunuyor.

FED’İN FAİZ İNDİRİMİ BELİRSİZLİĞİ

Analistler, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimine ne süre başlayacağına ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini kaydederek, bugün ABD’de artma verileri ilk önce edinmek üzere yoğun data gündemi yatırımcıların odağına yerleştiğini belirtti.

Dün piyasalar kapandıktan sonra açıklamalarda yer alan Fed Idare Heyeti Üyesi Christopher Waller, faiz oranlarını yıkmak için aceleye lüzum olmadığını ve faiz indiriminden önce “en düşük birkaç ay daha iyi enflasyon verileri” bakmak istediğini söyledi.

Waller’ın bu açıklamalarının gerisinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in birincil faiz indirimine haziranda gitme ihtimali yüzde 64’e geriledi.

Analistler, bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantı Özeti, yurt dıştan ise ABD’de yükselme verileri ilk olarak olmak üzere yoğun data gündeminin peşine düşüp takip edileceğini vurgulayarak, teknik açıdan dolar endeksinde 104 ve 103 puanın takviye, 105 ve 106 puan seviyelerinin ise dayanıklılık konumunda olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Döviz Finans Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur