Dolar, yeni güne yatay seyirle başlamasının arkasında saat 09.45 itibarıyla 32,3340 TL’den operasyon görürken aynı dakikalarda euro 34,5440 TL, sterlin ise 40,4780 TL’den satılıyor. Dolar endeksi, şu sıralarda 105,5 seviyesinde bulunuyor.

PİYASALARDA FED’İN FAİZ İNDİRİMİNE GEÇ BAŞLAYACAĞI BEKLENTİSİ

ABD’de dün açıklanan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), martta aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 2,1 artışla beklentilerin aşağıda gerçekleşti.

Analistler, beklenenden zinde gelen alıcı enflasyonuna ilişkin verilerin gerisinde tahminlerin aşağıda kalan üretici fiyatlarındaki artışın yatırımcıların enflasyona ilişkin endişelerini bir arz hafiflemesine rağmen Fed yetkililerinin faiz oranlarını yıkmak için telaş etmeye gerek olmadığına yönelik görüşlerin varlık fiyatlarının yönü üstünde etkin olduğunu söyledi.

New York Fed Başkanı John Williams, dün yakın vadede faiz indirimine lüzum olmadığını ifade ederken Boston Fed Başkanı Susan Collins bu yıl daha az faiz indiriminin gerekebileceğini bildirdi. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ise son verilerin ekonomi genelinde fiyat baskılarının daha geniş bir temelde hafiflediğine dair güvenini artırmadığını aktardı.

Bugün ABD’de, Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksinin peşine düşüp takip edileceğini dile getiren analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 106 ve 107 seviyelerinin dayanıklılık, 105 ve 104’ün ise yardım olarak öne çıktığını kaydetti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Döviz Finans Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur