Ramazan Bayramının birincil gününde piyasalar hareketliliğinden bir şey kaybetmedi. Altının gramı,2 bin 442 lira seviyesinde operasyon görüyor. Dolar ise 32,2500 seviyelerinde seyrediyor. ABD’de bugün açıklanacak Alıcı Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri yatırımcılar kadar beklenirken dolar ve aşağı ne yönde bir hareketlilik olacağı merak ediliyor.

ALTIN GÜNDEN GÜNE REKOR KIRIYOR

Altının gram fiyatı dün altının ons fiyatındaki yükselişe paralel artarken, günü önceki kapanışına göre yüzde 1,3 artışla 2 bin 440 liradan tamamladı. Altının gram fiyatı yeni güne yükselişle başlamasının arkasından saat 10.10 itibarıyla önceki kapanışa kadar yüzde 0,1 üzerinde 2 bin 442 lira seviyesinde bulunuyor. Benzer dakikalarda çeyrek altın 4 bin 420 liradan, cumhuriyet altını 16 bin 960 liradan satılıyor.

Dün 2 bin 365 dolarla rekor seviyeyi görebilen altının ons fiyatı, şu sıralarda önceki kapanışa kadar yüzde 0,1’lik layık kazancıyla 2 bin 354 dolar seviyesinden müşteri buluyor. Küresel piyasalarda, ABD’de bugün açıklanacak enflasyon verileri öncesi karmakarışık bir seyir izlenirken, para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankasının ( Fed ) haziranda faiz indirimine başlayacağına ilişkin tahminler yüzde 54 seviyesinde seyrediyor. Analistler, ABD’de enflasyonun beklentilerin üstünde gerçekleşmesi durumunda Fed’in faiz indirimine gitme olasılığının daha da azalabileceğini söyledi.

Dolar ve altın yeni güne yükselişle başladı! İşte piyasalardaki son durum

DOLAR YENİ GÜNE KAZANÇLA BAŞLADI

Dün yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL, günü yüzde 0,7 artışla 32,2298’den tamamladı. Dolar endeksi, şu sıralarda önceki kapanışının anında üstünde 104,1 seviyesinde bulunuyor. Bugün ise 32,2500 seviyesinden işlem görüyor.

GÖZLER ABD’DE AÇIKLANACAK OLAN TÜFE’DE

Analistler, ABD’de bugün açıklanacak enflasyon verilerinin piyasaların odağında bulunduğunu belirtiyor. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankasının (Fed) haziran ayında faiz indirimine başlayacağına ilişkin tahminlerin yüzde 54 seviyesinde seyrettiğini aktaran analistler, ABD’de enflasyonun beklentilerin üstünde gerçekleşmesi durumunda Fed’in faiz indirimine gitme olasılığının daha da azalabileceğini söyledi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Fed Finans Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur