Dün yükseliş eğiliminde hareket ederek günü 31,5917 TL’den tamamlayan dolar yeni güne değerinde kazancıyla başlayarak 31,7200 TL seviyesinden işlem görüyor. Saat 10.50 itibarıyla euro 34,4630 TL, sterlin ise 40,3140 TL’den satılıyor.

ABD VERİLERİ ÖNCESİNDE YATIRIMCILAR TEMKİNLİ

Analistler, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirim zamanlamasına ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini belirterek, laf konusu gelişmelerin varlık fiyatları üstünde etkili olduğunu kaydetti.

Bugün Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’de oluşturacağı sunumun yanı sıra ülkede açıklanacak ADP özel sektör istihdam verilerinin yatırımcıların odağına yerleştiğini ifade eden analistler, haftanın geri kalanında açıklanacak makroekonomik veriler öncesinde yatırımcıların temkinli davrandığına dikkati çekti.

Para piyasalarında, Fed’in birincil faiz indirimine gitme ihtimali mayısta yüzde 22 ve haziranda yüzde 71 ile fiyatlanıyor.

Öte yandan, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), sıkı para politikası duruşunu destekleyici ilave sıkılaşma adımları attı.

FED BAŞKANI’NIN SUNUMU İZLENECEK

TCMB’den yapılan duyuruda, kredi büyümesine dayalı menkul değer tesisi dahilinde, TL ticari krediler için yüzde 2,5 olan aylık çoğaltma sınırının yüzde 2’ye indirilmesine, ihtiyaç kredilerinde yüzde 3 olan aylık artış sınırının yüzde 2’ye düşürülmesine, vasıta kredilerinde ise yüzde 2 sınırının korunmasına karar verildiği bildirildi.

Duyuruda, “Menkul kıymet tesisine ek olarak, kredi büyümesine dayalı gerekli karşılık tesis edilmesine karşın araştırmalar devam etmektedir. Ayrıca, mali aktarım mekanizmasının güçlendirilmesine karşın ek adımlar üstünde çalışılmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Diğer yana, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk İslami bankacılığının 2024’te önceki yıllara kıyasla yavaş da olsa sektör ortalamasının üstünde büyümeyi sürdürmesinin beklendiğini bildirdi.

Ayrıca, Fitch Ratings’in cuma günü piyasalar kapandıktan sonradan açıklaması beklenen Türkiye değerleme raporu da yatırımcıların odağında bulunuyor.

Analistler, bugün yurt içinde data gündeminin ağırbaşlı olduğunu açıklama ederek, yurt haricen ise Almanya’da ticaret dengesi ile Avro Bölgesi’nde perakende satışları, ABD’de ADP özel sektör istihdamı, Fed Bej kitap raporu ve JOLTS açık iş sayısı verilerinin yanı sıra Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’de gerçekleştireceği sunumun takip edileceğini belirtti.

Teknik açıdan dolar endeksinde 103 ve 102 puanın destek olarak öne çıktığını dile getiren analistler, 104 ve 105 puan seviyelerinin ise dayanıklılık konumunda olduğunu kaydetti. Kaynak: AA / Ekonomi

Döviz Finans Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur