Dün günü 31,5719 TL ile tamamlayan dolar, güne bedel kazancıyla başlayarak 31,6000 TL seviyesinden işlem görüyor.Saat 10.15 itibariyle euro 34,3230 TL, sterlin ise 40,0610 TL’den satılıyor.

FED FAİZİYLE İLGİLİ BELİRSİZLİKLER SÜRÜYOR

Analistler, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini açıklama ederek, laf konusu belirsizliğin varlık fiyatlamalarını zorlaştırdığını söyledi.

Hafta içinde, ABD istihdamına ilişkin açıklanacak verilerin, ülkenin meslek gücünde yumuşamaya muhabere etmesi durumunda, Fed’in faiz indirimlerine yılın ilk yarısında başlayabileceğine karşın beklentilerin artabileceğini bildiren analistler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın yarın Kongre’de yapacağı sunumun yatırımcıların odağında bulunduğunu bildirdi.

Fed yetkililerinin sözle yönlendirmeleri de peşine düşüp takip edilirken, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, politika faiz oranı indirilmeden önce enflasyonun düşüşüne dair daha artı güven kazanması gerektiğine muhabere ederek, bu yıl iki çeyrek puanlık faiz indirimi beklediğini belirtti.

Para piyasalarında, Fed’in 20 Mart’ta gerçekleştireceği toplantıda faizi değişmez bırakmasına emin gözüyle bakılırken, bankanın ilk faiz indirimine gitme ihtimali mayısta yüzde 22 ve haziranda yüzde 65 ile fiyatlanıyor.

Analistler, bugün yurt içinde reel efektif döviz kuru, dünya genelinde ise hizmet sektörü ve alaşım PMI’ın yanı sıra Avro Bölgesi’nde ÜFE ve ABD’de fabrika siparişleri verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar endeksinde 105 ve 106 seviyelerinin direnç, 103 ve 102’nin ise destek olarak öne çıktığını kaydetti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Döviz Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur