Dün 32,1250 lira seviyelerinde olan dolar yeni güne bedel kazancıyla başladı. Dolar saat 10.50 itibariyle 32,21 TL seviyesini zorlarken euro satmak fiyatı ise 35,06 TL oldu.

ABD ENFLASYONU TAHMİNLERİ AŞINCA FED TAHMİNLERİ DEĞİŞTİ

Hafta içinde ABD’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksinin şubatta tahminlerin üzerinde yükselme göstermesinin gerisinde ülkede Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) de öngörüleri aştı.

Analistler, keza tüketici hem de üretici enflasyonunun tahminleri aşmasıyla Fed’in yılın birincil yarısında faiz indirimlerine başlayabileceğine karşın ihtimallerin zayıfladığını belirtti.

Gelecek hafta yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında Bankanın faizleri sabit bırakacağına belli gözüyle bakılırken, ÜFE verilerinin arkasında para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in faiz indirimine başlama ihtimali mayısta yüzde 9 ve haziranda yüzde 60’a geriledi.

Bugün yurt dışarıda ABD’de sanayi üretimi, kapasite kullanımı, New York Fed imalat sanayi endeksi ile Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verilerinin takip edileceğini bildiren analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 103 ve 102 puanın yardım, 104 ve 105 puan seviyelerinin dayanıklılık konumunda olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Finans Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur