İstanbul serbest piyasada dolar 32,3020 liradan, euro ise 35,1710 liradan haftaya başladı. Haftanın son operasyon günü olan cuma günü dolar 32,2190 TL’den, euro ise 35,1450 TL’den kapanmıştı.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLAYACAK

21 Mart Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizi kararını açıklayacak. Geçen ay yüzde 45’te sabit tutulan faizin bu ay da değişmez bırakılması varsayım ediliyor.

Merkez Bankası’nın piyasa katılımcıları anketine tarafından politika faizine ilişkin cari ay sonuna yönelik beklenti yüzde 45, 3 ay sonrası için ise yüzde 46,85 olmuş, 12 ay sonrası için politika faizi beklentisi de yüzde 36,62’den yüzde 36,96’ya çıkmıştı.

FED FAİZ İNDİRİMLERİNE NE VAKIT BAŞLAYACAK?

ABD Merkez Bankasının (Fed), bu yıl başlaması beklenen faiz indirimlerinin zamanı ve hızına ilişkin kesin olmama devam ederken, bu hafta küresel bazda para politikasına ilişkin soru işaretlerin sınırlı da olsa azalabileceği varsayım ediliyor.

Analistler, geçen hafta ABD’de açıklanan enflasyon verilerinin beklentileri aşmasıyla Fed’in yılın birincil yarısında faiz indirimlerine başlayabileceğine yönelik ihtimallerin zayıfladığını anımsatarak, çarşamba günü bankanın faiz kararını açıklamasının peşinde Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı sözle yönlendirmelerin varlık fiyatları üstünde etkili olmasının beklendiğini ifade etti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Finans Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur