Dün, günü 31,2333 TL’den tamamlayan dolar, güne değer kazancıyla başlamasının ardından 31,3270 TL seviyesinden işlem görüyor. Saat 10.40 itibarıyla euro 33,8760 TL, sterlin ise 39,5710 TL’den satılıyor.

ABD’DE AÇIKLANAN VERİLER FİYATLARI ETKLİYOR

Analistler, ABD Merkez Bankasının (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı çekirdek bireysel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki yavaşlamanın devam ettiğine dikkat çekici eden verilerin varlık fiyatları üstünde etkili olduğunu belirterek bugün gözlerin yoğun data gündemine çevrildiğini bildirdi.

Dün ABD’de açıklanan ve Fed’in enflasyona ilişkin yakından takip ettiği verilerin başında gelen çekirdek bireysel tüketim harcamaları fiyat endeksi, ocakta beklentiler kapsamında aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 2,8 arttı. Endeksteki metamorfoz yıllık bazda Mart 2021’den bu yandan en az artış olarak kayıtlara geçti.

FED’DEN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ

Yavaşlamaya aralıksız ve beklentiler doğrultusunda gelen enflasyon göstergesinin, Fed’in yılın ilk yarısında faiz indirimine gidebileceğine ilişkin beklentileri artırdığını ifade eden analistler, dün 215 bin ile tahminleri aşan haftalık işsizlik maaşı başvurularının da iş gücü piyasasında yumuşamaya göze çarpan ettiğini söyledi.

Söz konusu verilerin gerisinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed’in ilk faiz indirimine gitme ihtimali mayısta yüzde 25 ve haziranda yüzde 70’e yükseldi.

Analistler, bugün yurt içinde bilgi gündeminin ağırbaşlı olduğunu, dünya genelinde ise imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin yanı sıra Avro Bölgesi’nde öncü enflasyon ve ABD’de Michigan Üniversitesi alıcı güven endeksi verilerinin de takip edileceğini belirterek teknik açıdan dolar endeksinde 104 ve 103 puanın takviye, 105 ve 106 seviyelerinin ise dayanıklılık olarak öne çıktığını bildirdi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Döviz Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur