Haftaya değer kazancıyla başlayan dolar kuru 31,4240 TL seviyesinden işlem görüyor. Saat 11.00 itibarıyla euro 34,1120 TL, sterlin ise 39,7930 TL’den satılıyor.

DOLAR ENDEKSİNDE DÜŞÜŞ

Geçen hafta ABD’de açıklanan verilerin peşinde ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine yılın ilk yarısında başlayabileceğine dair beklentilerin güçlenmesiyle cuma günü yüzde 0,3 azalışla 103,9 seviyesinden günü tamamlayan dolar endeksi, şu dakikalarda önceki kapanışının yüzde 0,1 altında 103,8 seviyesinde bulunuyor.

Analistler, ABD’de istihdam raporu başta olmak üzere yoğun veri gündeminin peşine düşüp takip edileceği haftanın ilk operasyon gününde, dolara olan talebin düşük seyrettiğini söyledi. Söz konusu gelişmelerin gerisinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda da Fed’in ilk faiz indirimine gitme ihtimali mayısta yüzde 29 ve haziranda yüzde 71’e yükselirken, ABD’nin 10 yıllık define tahvil faizi yüzde 4,18’e geriledi.

BAKAN ŞİMŞEK’İN AÇIKLAMALARI PİYASAYI NASIL ETKİLEYECEK?

Bu hafta ABD’de açıklanacak makroekonomik verilerin, bankanın gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin ipuçları verebileceğini aktaran analistler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın hafta içinde Kongre’de yapacağı açıklamaların da yatırımcıların odağında bulunduğunu söyledi. öte taraftan bugün yurt içinde açıklanan verilere kadar, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) şubatta aylık bazda yüzde 4,53 ve takvim bazda yüzde 67,07 büyüme kaydetti.

Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım, katıldığı bir TV programında, “KDV, kurumlar ve kazanç vergisi oranlarında genel bir yükselme olmayacak. Motorlu taşıtlar vergisine ilişkin yeni bir düzenlemeyi aklımızın ucundan bile geçirmedik.” dedi.

Piyasaları tedirgin edecek bir adım atmayacaklarını ifade eden Şimşek, “Şu lahza itibarıyla borsaya ya da başka bir alana yönelik piyasayı bozacak herhangi bir aidat düzenlemesi gündemimizde yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Analistler, bugün yurt açık havada data gündeminin sakin olduğunu, yurt içinde ise parasal kesim dışındaki firmaların döviz varlıkları ve yükümlülükleri verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar endeksinde 103 ve 102 puanın yardım, 105 ve 106 seviyelerinin ise direnç olarak öne çıktığını kaydetti. Kaynak: AA / Ekonomi

Döviz Finans Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur