21 Şubat’ta 31 TL’yle tarihi zirvesini görebilen dolar son günlerde yeniden yükselişe geçerken dolar tahminleri de değişmeye başladı. HSBC raporunda önce 2024 yılı için 33 TL olarak belirlenen dolar tahmini 36 TL’ye çıkarıldı.

MERKEZ BANKASI ANKETİNDE YIL SONU DOLAR BEKLENTİSİ 40 TL

Şubat ayında yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’nde yıl sonu için dolar beklentisi 40,0212 olurken 12 ay sonrası için dolar beklentisi ise 41,1543 TL’ye yükselmişti. Anket sonuçlarının açıklanmasından kısa süre sonradan 31 TL ile yeni rekorunu görebilen doların ateşi bir türlü düşmedi.

HSBC DOLAR TAHMİNİNİ YÜKSELTTİ

Doların tekrar aşırı değerlenmesiyle Türkiye’deki dolar kuruyla ilgili tahminler değişmeye başladı. HSBC stratejistlerinin 6 Mart tarihli raporlarında 2024 yılı için dolar tahmini 33 TL’den 36 TL’ye çıkarıldı.

Bankanın raporunda “Son dönemde TL’deki değerinde kaybı beklediğimizden daha seri oldu. Dövizle ilgili makro değişkenlerin birçok bu yılın başından bu yandan fazla pozitif değişmedi. Ancak enflasyon daha yüksek seyretti ve Merkez Bankası TL’nin nominal değerinde kaybına beklediğimizden daha artı müsade verdi.” ifadeleri yer aldı.

KAPALIÇARŞI’DA DOLAR

Dolar 31,84 TL’ye değin çıkarken Kapalıçarşı’daki fiyatların bundan daha yüksek olduğu görülüyor. İstanbul Kuyumcular Odası’nın İKO fiyat uygulamasında Kapalıçarşı’da dolar satış fiyatı ise 32.60 TL seviyesinde görüldü.

Hsbc Finans Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur