Kumaş üretimi ve satışı konusunda sektörün en kuvvetli firmaları arasında yer alan Emek Group, 500 milyon TL’den fazla borcunu ödeyemeyince konkordato ilan etti. Emek Group, Türkiye’de fazla sayıda AVM’de şubeleri bulunan Zara ve H&M gibi markalara bez sağlıyordu.

3 ŞİRKETİN BORCU 520 MİLYON TL

Bakırköy 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen dava dosyasına tarafından, parasal yapısı son derece güçlü olarak aşina grubu, ekonomide son aylarda artan değişkenlik sarstı. Dava dilekçesine göre, kurlardaki sert hareketlilik, maliyetlerde yüzde 110’ü bulan çoğalma ile kredi faizlerinin yüzde 60’a dayanması grup şirketlerinin parasal dengesini bozdu. Dava dosyasına göre Emek Global’in borcu 334 milyon TL, Emek Bez’ın borcu 110 milyon TL, Emekteks’in borcu ise 81 milyon TL seviyesinde.

Dünyaca ünlü markalara çalışıyordu! 65 yıllık tekstil devi Emek Kumaş konkordato ilan etti

KESİN MÜHLET KARARI VERİLDİ

Davanın dün görülen duruşmasında 3 şirkete karşın 1 yıllık kesin mühlet kararı verildi. Anılan 3 şirketin yanı sıra, sahibi İbrahim Cüneyt Önügören de konkordato kapsamına alındı. Şirket, borçlarını kayıtlı bir takvim içinde ödeyecek. Dava dosyasına tarafından alacaklılar arasında, fazla sayıda şirketin yanı sıra çoğu banka da bulunuyor.

ERBAKAN’A YAKIN BİR İSİMDİ

Emek Group’un kurucusu Osman Nuri Önügören aynı zamanda merhum başbakan Necmettin Erbakan ile birlikte Ulusal Nizam Partisi’nin de kuruluşunda yer aldı. Erbakan’ın en yakınındaki birkaç isimden biri olarak tanıdık Önügören 7 sene önce vefat etmişti.

Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur