Elazığlı mühendis Bayram Gayretli, 4 sene önce Safranbolu’da keşfettiği safran bitkisiyle başladığı tarımsal faaliyetlerde başarıya ulaştı. Çalışkan’ın, gramı 200 liraya satılan safranı ayrıca yüksek fiyatıyla ayrıca de sağlık faydalarıyla dikkat çekiyor.

Elazığlı inşaat ve ziraat mühendisi Bayram Gayretli (35), 4 yıl önce araştırma yaparken Safranbolu’da yetişen safran bitkisini keşfetti. O tarihte test amaçlı birincil siparişini veren Gayretli, temin ettiği soğanları Yarımca köyünde bulunan bahçesine ekti. İlk senesinde hoş verim bölge Işine Düşkün, ikinci sene daha fazla soğan alarak bir dönüm alana daha safran ekti. Bu sene 4’üncü hasadını yapan ve ailesiyle birlikte açan çiçekleri toplayan Gayretli, gramını yaklaşık 200 liraya satıyor. Safran bitkisinin sadece yüksek fiyatıyla değil, bununla beraber hücre yenileme ve cisim direncini artırma özellikleriyle de bilinmesi, onu dünyanın en değerli baharatları arasında gösteriliyor.

Dünyanın en pahalı baharatını ekti, kilosunu 200 bin liradan satıyor

“TOPLAMDA 300 BİN LİRA GELİR ELDE ETTİK”

Safran bitkisinin hem afiyet faydalarına ayrıca de ekonomik getirisi hakkında veri veren Bayram Işine Düşkün, “Hobi olarak başladım ama şu an ticaretini yapıyorum. Fiyat olarak da gayet değerli bir bitki. O yüzden herkese tavsiye ediyorum. Gram olarak satıyorum, kilo olarak herkesin almaya durumu olamayabiliyor. Gramının fiyatı, 150 ile 200 lira arasında değişiyor. Burada 800 metrekarede bir ekili bölge var. İlk üç yılda toplamda 300 bin lira civarında bir kazanç elde ettik. Ekim ve söküm arasında iki aylık bir süreci var. Herhangi bir kimyasal madde kullanılmıyor. Elazığ’da daha önce bu işi yapan yoktu, bunu ben getirdim. Buradaki çiftçilere örnek olmak amaçlı başladım ve tarım ve orman il müdürlüğü de beş çiftçiye daha takviye verdi. Bu şekilde yayıldı, daha fazla olmasını temenni ediyorum” dedi.

Dünyanın en pahalı baharatını ekti, kilosunu 200 bin liradan satıyor

“GENELLİKLE İLAÇ FİRMALARI KULLANIYOR”

Safranın geniş bir yelpazesi olduğunu ifade eden Baba Ali Rıza Gayretli ise “Biz ailecek birlikte bu işi yapıyoruz ve şuanda da hasadını yapıyoruz. Tıbbi ve aromatik bir bitkidir. Genel Olarak ilaç firmaları kullanıyor. Onun devamında piyasada astım, bronşit, yürek, damar gibi birçok hastalığa iyi geldiğini söylüyorlar. Tadı fazla güzel, reçel ve bal gibidir” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Safranbolu Elazığ Tarım Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur