Düzce Ziraat Odası kadar çiftçilere destek olmak nedeniyle yapılan çalışmada 5 bin adet Ataks cinsi yumurta tavuğu dağıtıldı. Sabah saatlerinde başlayan tavuk dağıtımında tavuklarını olmak isteyen Düzceli çiftçiler Ziraat odası önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Vatandaşlar, 170 TL’ye tavuk edinmek için bekledi.

Yumurta tavuğu dağıtımında uzun kuyruklar oluştu

3 YIL HER TARAFINDA YUMURTA VERİYOR

Türkiye’de üretimi yapılan yerli Ataks tavuğu Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü kadar yetiştirilirken 3 sene dek yumurta veriyor. Hastalıklara karşı dayanıklı, iklim şartlarını aleyhinde dayanıklı olduğu tanıdık Ataks tavuklarının yumurta rengi ise beyaz-kremsi biçiminde görülüyor. Takvim yumurta verme ortalaması ise 240 ile 270 civarında oluyor.

Yumurta tavuğu dağıtımında uzun kuyruklar oluştu

“ÇİFTÇİMİZİN İHTİYACINI KARŞILIYORUZ”

Tavuk dağıtımı ile ilgili konuşan Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, alışılmışlık haline gelen civciv dağıtımını bu yıl tavuğa çevirdiklerini belirterek “Çiftçilerimize her sene civciv dağıtıyorduk, bu yıl 3 aylık olarak 5 bin civarı tavuk dağıtımı yapacağız. Buda Düzce’ye 5 bin tavuğun girmesi demektir. Bu bir projedir. Çiftçilerimize katkımız olsun diye böyle bir çalışma yaptık. Istek olduğu sürece de dağıtıma devam edeceğiz. Bizim tahminlerimizde de pozitif talep oldu. Bu talep çiftçilerimizin ihtiyacı olduğunu gösterdi. İhtiyaçları karşılamaya çalışıyoruz. Bu tavuklar yumurta tavuğudur. Düzce’mize her gün 5 bin yumurta girişi bu tavuklarla olası olacak. Karadeniz bölgesinde yerinde olan Ataks cinsi tavuklar 170 TL’den çiftçimize veriyoruz.” dedi.

Yumurta tavuğu dağıtımında uzun kuyruklar oluştu

Tavuk elde etmek için bekleyen Sinan Korkmaz ise; “Yeğenim ile birlikte tavuk alamaya geldik. Yumurtası ile doğal beslemek için. Market yumurtası yerine kendi ürünlerimizi yetiştirmeyi seçim ediyoruz. 10-12 Tavuk almayı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Düzce Çiftçilik Tarım Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur