Düzce‘de “on bir ayın sultanı” ramazanda sahur ve iftar sofralarında tüketilen bölgesel lezzetlerden “ramazan simidi”, fırın tezgahlarındaki yerini almaya başladı.

Ramazanda hanelere giren geleneksel lezzet, taş fırında pekmeze batırılarak susamsız pişiriliyor. İldeki eksik sayıda fırında üretilen simit, iftarın yanı sıra tok alıkoyma özelliği dolayısıyla özellikle sahurda seçim ediliyor. Mayasız hamurla yoğrulan, dinlendirme, haşlama ve pişirme süreçlerinden geçirilerek gevrek ülkü getirilen “ramazan simidi”, 25-30 taneden oluşan demetlerle satışa sunuluyor.

KEŞKEK VE PEYNİRLE TÜKETİLİYOR

Fırıncılık mesleğini dedesi ve babasından devralan 28 yaşındaki İsmail Biltaş, fırıncılar aralarında “makarna simidi” olarak adlandırılan ürünün yapımına ramazanın yaklaşmasıyla başladıklarını anlattı. Ramazanda talep gösterilen simidin, civar köylerden istek edildiğini ve pazarlarda da satıldığını bildiren Biltaş, ürünün genelde sahur sofralarında fırınlanmış şekilde keşkek ve peynirle tüketildiğini kaydetti. Şehir merkezindeki fırınlarında “ramazan simidi”nin üretimi dolayısıyla tatlı bir telaş içinde olduklarını dile getiren Biltaş, “Natürel bu telaşın karşılığını elde etmek bizi daha çok motive ediyor.” dedi.

Düzce'deki fırıncılar 'ramazan simidi' mesaisinde! Vatandaşlar bu ürün için köylerden merkeze iniyor

“HAMURU NORMAL SİMİDİN YAPIMINDAN FAZLA FARKLI”

Simidin işçiliğinin fazla zahmetli olduğuna muhabere eden Biltaş, “Hamuru alişilagelmiş simidin yapımından fazla ayrı. Özellikle dinlendirilmesi ve başında beklenilmesi gereken, suyu, tuzu çok iyi ayarlanması gereken bir mahsul. Yani sanatçı başında durmazsa ürünlerimiz istenilen kalitede çıkmıyor.” diye konuştu.

Düzce'deki fırıncılar 'ramazan simidi' mesaisinde! Vatandaşlar bu ürün için köylerden merkeze iniyor

40 GÜNLÜK RAF ÖMRÜ VAR

Biltaş, “Kazanda kaynıyor, çıkardıktan sonradan biraz suyunu çekmesi gerekiyor. Zahmetine kadar fiyatı epeyce akılcı lakin insanların rağbetinden dolayı biz de bu durumu hoş karşılıyoruz. Bu simit için köylerden merkeze inen vatandaşlarımız var.” ifadelerini kullandı. Ürünün raf ömrünün takriben 40 gün olduğunu söyleyen Biltaş, fırında çalışan 30-40 personelden çoğunun mesleklerini babadan oğula devam ettirdiğini de kaydetti.

Kaynak: AA / Güncel

Düzce Gastronomi Hayat Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur