Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısının gerisinde yapılan açıklamada, para politikasındaki sıkı duruşun, sağduyulu maliye politikası ile desteklenmesi neticesinde, yılın ikinci yarısında yıllık enflasyonda keskin bir gerileme beklendiği bildirildi.

EKK toplantısı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Define ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı Taktik ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, her ay uyumlu olarak gerçekleştirilen EKK toplantılarında ekonomiye ilişkin değerlendirmeler yapılarak, Orta Vadeli Program (OVP) dahilinde hayata geçirilen politikalar ve yapı reformların bütüncül bir şekilde ele alındığı belirtildi.

EKK sonrası enflasyon mesajı: Mücadelemizi sürdüreceğiz

ENFLASYONLA MÜCADELEDE NET MESAJ

Bugünkü toplantıda, son dönem makro ekonomik gelişmeler ile gelecek döneme ilişkin önceliklerin istişare edildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“2023 yılı eylül ayında yayımladığımız OVP’de ekonomideki yol haritamızı belirledik. Programımızın esas hedefi olan enflasyonu daimi olarak düşürmeye karşın zinde politikaları uygulamaya devam ediyoruz. Para politikasındaki sıkı duruşun, ihtiyatlı maliye politikası ile desteklenmesi neticesinde yılın ikinci yarısında takvim enflasyonda belirgin bir gerileme beklenmektedir. Önümüzdeki dönemde OVP ve 12. Kalkınma Planı dahilinde belirlediğimiz politikalarımızı uygulamaya kararlılıkla devam edeceğiz. Esas önceliğimiz olan enflasyon ile mücadelemizi sürdürecek, Türkiye Yüzyılı vizyonu ile sürdürülebilir büyümeyi sağlayarak, sosyal refahı daimi olarak artıracağız.

Bu yıl, bilhassa dış ticaret dengesinde görülen iyileşmeyle beraber cari işlemler dengesinde de olumlu seyir devam etmektedir. Önümüzdeki dönemde desteklediğimiz nitelikli yatırımlar ile katma kıymetli üretimi artıracak ve cari açığı daimi olarak düşüreceğiz. Kamuda tasarruf tedbirleri ve harcamaların rasyonelleşmesi ile mali disiplini sürdüreceğiz.”

Açıklamada, verimliliği ve rekabet gücünü artırmaya yönelik yapı reformların, OVP takvimiyle ahenkli şekilde, ilgili bütün kurumlarla meslek birliği ve koordinasyon içinde hayata geçirilmeye devam edileceği de açıklama edildi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Finans Politika Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur