Her sofranın vazgeçilmezi olan ve azami tüketilen gıdalar aralarında yer alan ekmeğe yeni bir zam yapılması gündemde. Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Âlem Kolivar, bu ayın 15’inden sonra, İstanbul‘da ekmeğin kilogram fiyatının 60 liraya çıkabileceğini ve 15 lirayı bulabileceğini açıkladı.

“FIRIN KİRALARI 140 BİN LİRAYA KADAR ÇIKTI”

İstanbul‘da Şişli, Beşiktaş’ta, Kadıköy’de fırınlar için istenen kiraların 140 bin liraya değin çıktığını söyleyen Kâinat Kolivar, “Arnavutköy, Sultangazi gibi yerlerde ise kiralar 20-25 bin lira olabiliyor. Bu kadar kira farkı maliyetleri katlıyor. Bunu düşününce İstanbul‘un her yerinde ekmeğin benzer fiyata satılması laf konusu olabilir mi” diye sordu.

İstanbul'da ekmek fiyatlarına zam yolda! '15 lirayı bulabilir'

“SEMTLERE TARAFINDAN FİYAT 15 LİRAYI BULABİLİR”

Kolivar, “Maliyet artışları üreticiyi zorluyor. Bu ayın 15’inden daha sonra, İstanbul‘da ekmeğin kilogram fiyatı 60 liraya çıkabilir. Ekmeğin fiyatı da semtlere kadar değişmekle birlikte 12.5 liradan başlayarak 15 lirayı bulabilir” dedi.

İstanbul'da ekmek fiyatlarına zam yolda! '15 lirayı bulabilir'

“500’DEN FAZLA FIRIN RUHSATSIZ ÇALIŞIYOR”

İstanbul‘da 3.800 fırın olduğunu, bunların 500’den fazlasının ruhsatsız çalıştığını söyleyen Kolivar, sigortasız çalışan ve ruhsatsız meslek yeri sorununun çözülmesini beklediklerini aktardı.

“FİYAT BELİRLENMESİNDE BAKANLIK İZNİ HUKUKA AYKIRI”

Hem Kolivar, ekmek ve simit fiyatlarının belirlenmesinde Ticaret Bakanlığı’ndan olumlu görüş alınması zorunluluğuna ilişkin kararın hukuka tutarsız olduğu iddiasıyla iptal edilmesi için Danıştay’a başvurduklarını söyledi.

İstanbul'da ekmek fiyatlarına zam yolda! '15 lirayı bulabilir'

NÖBETÇİ FIRIN ÖNERİSİ

İstanbul‘da nöbetçi fırın sisteminin uygulanması gerektiğini söyleyen Kolivar, “Örneğin bir mahalledeki 6 fırından 3’ü nöbetçi olabilir. Bunun için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvuracağız. Böylece ayrıca çalışanlar dinlenir ayrıca de bu tatil günlerinde iş yerleri dezenfekte edilebilir” dedi.

İstanbul'da ekmek fiyatlarına zam yolda! '15 lirayı bulabilir'

“FIRINLARDA ÇALIŞACAK KÖLE ARIYORUZ”

Alıştırma şartlarının zorluğuna değinen Evren Kolivar, “Cumartesi değil, pazar değil, bayram tatili değil. İşçi demeye utanıyorum, fırınlarda çalışacak esir arıyoruz, bulamıyoruz. 32-33 bin lira maaşla çalışacak ekmek ustası bulmak çok zor. Sanatçı, gece saat 4’ten, öğlen 4’e kadar çalışıyor. 10 yıldır bu çalışma şartları değişmedi. Bunun düzeltilmesi gerekli” dedi.

İstanbul Sendika Ekmek Zam Gündem Yaşam Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur