25 metreküp ücretsiz doğal gaz uygulamasının 1 Mayıs itibarıyla sonlandırılmasının ardından bambaşka kazanç grupları için bambaşka doğal gaz ve elektrik tarifeleri tespit planı üstünde çalışıldığı ortaya çıktı. Konu hakkında veri sahibi üstteki düzey bir yetkiliye kadar hükümet, öbür gelir grupları için farklı doğal gaz ve elektrik tarifeleri belirleme planı üstünde çalışıyor.

BAKANLIK ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Bloomberg’e konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen yetkili, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bir süredir bu plan üzerinde çalıştığını söyledi. Yetkili, hükümetin düşük gelirli haneleri daha düşük faturalarla desteklemeyi amaçladığını ve uygulamanın, kazanç veya tüketim arttıkça enerji tarifelerinin kademeli olarak artabileceği anlamına geleceğini söyledi.

ÜCRETSİZ DOĞAL GAZ DÖNEMİ SONA ERDİ

Hükümet geçen yıl kritik seçimler öncesinde desteğini çoğaltmak amacıyla takriben 20 milyon haneye bir yıl süreyle ayda 25 metreküpe dek doğal gazı bedava vermeyi vaat etmişti. Bu vakit 1 Mayıs’ta sona erdi ve Merkez Bankası’nın analizine kadar bu durum aylık enflasyona 0,7 puan ekleyebileceği belirtildi.

EMEKLİYE ÖNCELİK TANIYAN PROJELER HAYATA GEÇECEK

Öte yana Egzersiz ve Sosyal Emniyet Bakanlığı, “Emekliler Yılı” zarfında emekliye öncelik ve imtiyaz tanıyan projeler gerçekleştirilecek. Bu kapsamda emeklilere karşın idareli ve sosyal destek hizmetlerinin, refah düzeylerini artırıcı ve sosyal devlet anlayışını hissettirici olumlu düzenlemelerin hayata geçirilmesi planlanıyor. 2024 yılı her tarafında emeklilere yönelik çalışmalar, projeler ve programlar tanıtılarak tek tek hayata geçirilecek ve bu projeler sonra da süreklilik talep edecek. Proje kapsamında emeklilerin sosyal hakları daha da genişletilecek, daha güvende ve huzurlu bir hayat sürmelerini sağlayacak adımlar atılacak. Afiyet, eğitim, kültür ve daha birçok alanda emeklilere üstünlük sağlayacak yeni hizmetler sunulacak.

YAŞAM KALİTELERİ ARTIRILACAK

Emeklilere özel planlanmış hizmetler sunularak yaşam kaliteleri artırılacak. Sıhhat hizmetlerinden kültürel etkinliklere, ulaşımdan sosyal imkanlara değin geniş bir yelpazede emeklilere karşın avantajlar sağlanacak. Emeklilerin bakış ve taleplerine tartma verilerek karar alma süreçlerine dahil edecek projeler gerçekleştirilecek. Emeklilerin tecrübelerinden faydalanılarak daha etkili ve sürdürülebilir çözümler üretilecek.

Elektrik Zammı 1 Mayıs Hükümet Enerji Finans Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur