Tesla ve SpaceX’in Üstteki Yöneticisi ( Ceo ) Elon Musk, yapay akıl sohbet robotu ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI ile şirketin CEO’su Sam Altman’a kar amacı gütmeden, insanlığın yararına suni akıl geliştirme yönündeki kuruluş misyonunu terk ettikleri iddiasıyla dava açtı.

MUSK VE CHATGPT’NİN GELİŞTİRİCİSİ OPENAI DAVALIK OLDU

San Francisco Mahkemesi’nde açılan davanın şikayet dilekçesinde, Altman ile OpenAI Kurucu Ortağı Greg Brockman’ın 2015 yılında Musk ile iletişime geçtiği ve “insanlık yararına” suni zeka geliştirecek, kar amacı gütmeyen bir laboratuvar kurma konusunda anlaştıkları öne sürüldü. OpenAI’nın kurucu ortağı olan Musk’ın 2018’de şirketin yönetim kurulundan istifa ettiğine işaret edilen şikayet dilekçesinde, fakat kuruluş sözleşmesine dayanarak OpenAI’a katkıda bulunmaya ve Altman’dan şirket hakkında güncelleme almaya devam ettiği aktarıldı.

Elon Musk, ChatGPT'nin geliştiricisi yapay zeka şirketi OpenAI'ı dava etti

“İNSANLIĞIN YARARI İÇİN DEĞİL, MICROSOFT KAR ETSİN DİYE GELİŞTİRDİLER”

Dilekçede OpenAI’nın internet sitesinde sözleşmesinin “suni zekanın bütün insanlığa faydalı olmasını sağlamak” olduğunu belirttiği, ama gerçekte OpenAI’nın dünyanın en büyük teknoloji şirketi Microsoft’un yan kuruluşu haline getirildiği bahis edildi. Şirketin yapay zekayı insanlığın yararından ziyade Microsoft’un karını en üstteki düzeye içeri almamak için geliştirdiği vurgulanan dilekçede, OpenAI’nın Microsoft’un karını maksimuma çıkarmaya odaklanmasının anlaşmayı ihlal ettiği kaydedildi.

MUSK’IN SUNI AKIL ŞİRKETİ XAI

Öte yana Elon Musk’ın yeni yapay akıl şirketi xAI, 2023 temmuz ayında kurulmuştu. Şirketin internet sitesinden yapılan açıklamada, xAI’nın amacının “evrenin gerçek doğasını iyi anlamak” olduğu kaydedilmişti. xAI ekibinin Tesla ve SpaceX’in CEO’su Musk kadar yönetildiği belirtilmiş açıklamada, takım üyelerinin daha önce DeepMind, OpenAI, Google Research, Microsoft Research, Tesla ve Toronto Üniversitesinde çalıştığı aktarılmıştı.

Elon Musk, ChatGPT'nin geliştiricisi yapay zeka şirketi OpenAI'ı dava etti

Açıklamada, ekibin suni zeka alanında “en yaygın kullanılan yöntemlerden bazılarına katkıda bulunduğu, reformcu tekniklerle analizleri kullanıma sunduğu ve alandaki en büyük buluşlardan bazılarının geliştirilmesine öncülük ettiği” ifade edilmişti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Elon Musk CEO Hukuk Teknoloji Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur