Emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarılmasına yönelik düzenlemenin de yer aldığı 8. Yargı Paketi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Üç gün sürecek olan Ramazan Bayramı, bu sene 10 Nisan itibarıyla kavrama edilecek. Emekliye bayram ikramiyeleri ise bayramdan önceki hafta hesaplara geçiyor. 1-9 Nisan tarihleri aralığında bütün emeklilerin ikramiye ödemelerinin gerçekleşmesi bekleniyor.

Emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarılması TBMM'de kabul edildi

BAYRAM İKRAMİYESİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Sosyal Emniyet Kurumu’ndan (SGK) emekli aylığı, ihtiyarlık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, vefat aylığı ile kesintisiz iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar ile şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, kazanan sporcular ve terörden hasar görebilen sivil vatandaşlar ile bu kişilerin yargı sahipleri bayram ikramiyesi alacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, YÜZDE 50 ARTIŞLA 3 BİN LİRA OLACAĞINI DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Ordu ve Giresun mitinglerinde yaptığı konuşmalarda şunları söylemişti:”Ortaya çıkan dengesizlikleri ilave tedbirlerle düzeltmeye çalışıyoruz. Örneğin sadece emeklilerimize yaptığımız tek seferlik 5 bin liralık ödemenin, minimum emekli maaşının sınırını 10 bin liraya çıkarmanın, maaşlarda yaptığımız yüzde 50’ye ulaşan zam oranlarının bütçeye maliyeti 300 milyar liradan fazladır. Bütçemize ek maliyet getiren bu düzenlemelerle gayemiz emeklilerimize ve çalışanlarımıza azıcık nefes aldırabilmektir. Önümüz ramazan, arkası bayram. Emeklilerimizin bayram ikramiyelerinde de bütçe imkanlarını her tarafta baskı pahasına bir yükselme yapmayı planlıyoruz. Bir Zamanlar emeklinin bayram ikramiyesi diye bir geliri yoktu. Bu uygulamayı birincil kez 2018’de biz getirdik. Önce 1000 lira olan bayram ikramiyesini evvela 1100 liraya, daha sonra 2 bin liraya çıkardık. Önümüzdeki bayramda bu rakamı yüzde 50 artışla 3 bin liraya yükselteceğiz. Ülkemizde emekli maaşı alan, vefat edenlerin yargı sahipleriyle birlikte 16 milyon kişi var. Yapılan her bir iyileştirmenin bütçeye maliyetini buna tarafından düşündüğümüzde karşımızdaki tablo fazla daha iyi anlaşılacaktır. Bizim başlıca amacımız ekonomide hakiki ve daimi rahatlık artışını sağlayacak güçlü bir altyapı kurmaktır. Hayat pahalılığı sorununu çözdüğümüzde diğer alanlarda fazla daha hızlı yol alabileceğimiz bir iklime sahibiz.”

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Hukuk Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur