Ulus bankalarının emekliler için promosyon tutarı netleşti. 8 bin ile 12 bin lira arasında değişen tutarlarda promosyon alabilmek için başvurular devam ediyor. İşlemleri tamamlanan emeklilere ödemeler bugün yapılmaya başlanacak.

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Promosyonlar için kullanım, bankalardan veya e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Bankalar emekliye promosyon için 3 sene vaat istiyor. Daha avantajlı bir teklif olması durumunda banka değişikliği gerçekleştirmek muhtemel. Aniden fazla emekli maaşı alanlar ayrı olarak promosyon başvurusu yapabilecek.

“BANKA DEĞİŞİKLİĞİ YAPILABİLİYOR”

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş merak edilenleri yanıtladı; “Hali hazırda promosyon alanlar da daha yüksek promosyon olması halinde önceki bankadan aldıkları promosyonu diğer bankaya taşıyabilirler. Başka bankaya taşıma açısından herhangi bir cezai mesuliyet yoktur. Yalnızca almış oldukları promosyonun kullanılan döneme ait olan kısmı mahsup edildikten daha sonra kullanmadıkları kısmı bankaya iade etmeleri yeterlidir.”

Karakaş, “Emekli maaşları dosya bazında alınmaktadır örneğin eşten dolayı dul maaşı alanlar dul maaşından nedeniyle bir promosyon alabilirler. Kendileri de emekliyse kendi hesaplarından da keza promosyon almaları mümkündür” dedi.

16 MİLYON KİŞİ KAPSAMDA

Dul babasız aylığı bölge hak sahiplerine de minimum 5 bin lira promosyon ödemesi yapılacak. Banka promosyon düzenlemesinde takriben 16 milyon kişi kapsamda bulunuyor.

E-Devlet Banka Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur