Bu sene içinde yaklaşık 400 bin EYT’li (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) vatandaşın emekli olması öngörülürken, prim günü yetersiz olan SENET-KUR’lular, yeni reform hazırlıklarını merakla bekliyor. Planlanan düzenleme ile birlikte, TAHVIL-KUR’luların prim gün şartının 9 binden 7 bin 200’ye indirilmesi bekleniyor. Bu değişiklikten etkilenecek olan TAHVIL-KUR’luların sayısının yaklaşık olarak 1 milyon kişiyi bulacağı tahmin ediliyor. Bu durum, emeklilik sürecindeki TAHVIL-KUR’lular aralarında büyük bir beklenti ve heyecan yaratmış durumda.

BAKAN IŞIKHAN SİNYALİ VERMİŞTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, esnafın prim gün sayısının düşürülmesine karşın çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Bu vaadi yerine getireceğiz. Kısa zamanda bunu neticelendirmeye çaba edeceğiz” ifadesini kullanmıştı.

PEKİ KMLER FAYDALANABİLECEK?

Düzenleme dahilinde, küçük esnaf olarak nitelendirilen bakkal, kasap, berber, kuaför ve ayakkabı tamircisi gibi işletmelerin prim gün şartının 7 bin 200’e düşürülmesi hedefleniyor. Ancak, ufak esnaf kategorisine hangi işletmelerin gireceği, demin hazırlanacak olan kanun teklifiyle netlik kazanacak. Bu konuda konuşulan kriterler arasında 10 ve aşağı personel çalıştıran işletmelerin düzenlemeden yararlanabileceği belirtiliyor.

ERKEKLER 60, KADINLAR 58

Düzenleme kapsamına girecek olan TAHVIL-KUR’lular, 7 bin 200 prim gününü tamamladıklarında ve öteki koşulları da sağladıklarında emekli olabilecekler. Eğer reform tüm süreleri kapsarsa, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan ve düzenlemeden etkilenecek BONO-KUR’lu erkekler 60, kadınlar ise 58 yaşında emekli olabilecekler. 3.5 sene içinde BAĞ-KUR’dan SSK’ya geçenler de 7200 günü tamamlamışlarsa SENET-KUR dahilinde emekli olabilecekler.

Düzenlemeyle birlikte yaş şartının da göz önüne alındığı, 8 Eylül 1999’dan sonradan sigortalı olan bayan ve erkek BONO-KUR’luların prim gün şartının bin 800 gün azalacağı belirtiliyor. Ancak, bu şahısların emekli olabilmeleri için 7 bin 200 prim gününü tamamlamalarının yanı sıra belirlenen yaş şartını da karşılamaları gerekecek. 7 bin 200 prim gününü tamamlayanlar, sigortalılık açılış tarihlerine tarafından belirlenen yaş şartını doldurmuşlarsa emekli olabilecekler.

Bu düzenleme, son 3.5 yıl içinde SSK’lı alıştırma durumunu ortadan kaldırarak, daha esnek bir emeklilik imkanı sağlayacak. 1 Ekim 2008’den önce sigortalı olanların emekli olacakları kurumu belirleyecek olan düzenleme, son 7 takvim sigortalılık süresinin yarısından bir fazlasını hangi statüde gerçekleştirdiyse o statüden emekli olmalarını sağlayacak. Bu gelişmelerle birlikte, düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle SENET-KUR’lular arasında emeklilikle ilgili süreçlerde kayda değer şartların değişmesi yaşanması bekleniyor.

8 Eylül 1999’dan sonradan sigortalı olan ve düzenleme kapsamına giren kadın ve erkek TAHVIL-KUR’luların da prim şartı bin 800 gün azalacak. Bu şahısların prim gün şartı 7 bin 200’e inecek ama yaş şartının da tamamlanması gerekecek. 7 bin 200 prim gününü tamamlayanlar sigortalılık açılış tarihine kadar belirlenen yaşı doldurmuşsa emekli olabilecek.

BAĞ-KUR’lular 9000 prim günü şartı sebebiyle Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasından faydalanamamıştı. BONO-KUR’lu çalışanlar için bakanlık tarafından alıştırma başlatılmıştı. Düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte BAĞ-KUR’lular 5 yıl önce emekli olabilecek.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Finans Yaşam Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur