Geçimini Sağlama mücadelesi her geçen gün daha da zorlaşan milyonlarca emeklinin gündeminde temmuz ayında yapılacak ücret zamları yer alıyor. Hesaplamalar 6 aylık enflasyonun yüzde 25.4 çıkacağını ortaya koyuyor. Böylelikle en düşük emekli aylığına temmuzda en az yüzde 25 oranında zam yapılması bekleniyor.

KAYIP TELAFİ EDİLECEK

Merkez Bankası’nın anketine kadar ilk dört ayda yüzde 18.72 olan enflasyon, mayıs ayında yüzde 3, haziran ayında ise yüzde 2.54 daha artacak. Enflasyonun tahmin edilen rakamlara yakın olması halinde, haziran sonunda alıcı enflasyonu yüzde 25.4’e ulaşması bekleniyor. Temmuzda memur ve emeklilere, gerçekleşen enflasyon hesaba alınarak zam yapılacağı için bu kesimin kısmen de olsa enflasyon kaybını telafi edeceği belirtiliyor.

Emeklinin gözü temmuz ayında yapılacak zamda! İşte masadaki rakam

YÜZDE 25 ORANINDA ZAM BEKLENİYOR

Enflasyonun bu beklenti doğrultusunda gerçekleşmesi halinde memur ve memur emeklilerine yüzde 9.17 oranında enflasyon farkı, yüzde 10 oranında da toplu kontrat zammı elde etmek üzere toplamda yüzde 20.1 oranında zam yapılacağı öngörülüyor. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine ise gerçekleşen 6 aylık enflasyon kadar, yani yaklaşık yüzde 25.4 oranında zam yapılması bekleniyor. Bu kapsamda emekçi ile memur emeklisi arasında 5.3 puanlık ayrım oluşacak. 10 bin liralık en düşük emekli aylığına zam yapılmaması halinde emeklilerin alım gücü temmuzda 7 bin 975 liraya kadar düşecek. Kök aylık hesabı nedeniyle de milyonlarca emekli sıfır zamla karşılaşabilir.

Emeklinin gözü temmuz ayında yapılacak zamda! İşte masadaki rakam

ASGARİ VERGI MINIMUM 21 BİN LİRAYA ÇIKARILMALI

Enflasyon beklentilerine göre 17 bin 2 lira olan en düşük ücretin gerçek alım gücü haziran sonunda 13 bin 558 liraya düşecek. İlk 6 aylık enflasyon kaybının telafi edilebilmesi için minimum ücretin 1 Temmuz’dan geçerli almak üzere minimum 21 bin 320 liraya çıkarılması gerekiyor. Zam yapılmaması halinde ise en düşük ücretin bir arz üzerinde ücret alanlarla birlikte en az 10 milyon çalışan, açlıkla karşısında karşıya kalacak.

Türkiye Zam Çiftçilik Finans Yaşam Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur