SSK, Senet-Kur emekli maaşı zammı yüzde 11,68’lik ek zam ile yüzde 49,25’e yükseldi. asgari emekli maaşı 10.000 TL oldu. yükseldi. Emekli ikramiyesi 2024 yılında toplamda 6 bin TL olarak ödenecek. Sırada emekliler yılına özel düzenlemeler var. AK Parti egzersiz yapıldığını açıkladı. Alıştırma tamamlanınca detayları Başkan Erdoğan açıklayacak.

EMEKLİYE MÜJDE PAKETİ: 4 adım atıldı: Sırada yeni düzenlemeler var

2024 yılında, emekli zammı, en düşük emekli maaşı, ikramiyesi ve promosyon düzenlemesi yapıldı. Sırada emekliler yılına özel 16 milyon vatandaşı ilgilendiren düzenlemeler var. Egzersiz olgunlaşınca Başkan Erdoğan müjdeyi verecek.

HÜKÜMET ADIM ADIM DÜZENLEMELERİ HAYATA GEÇİRİYOR

2024 yılını emekliler yılını duyuru eden hükümet peyderpey düzenlemeleri hayata geçiriyor. 3 ayda 4 adım atıldı:

SSK, Bağ-Kur emekli zammı yüzde 37,57 olarak açıklandı. Başkan Erdoğan’ın talimatıyla bu oran yüzde 11,68 ilave artışla yüzde 49,25 olarak uygulandı. Maaş farklarını bütün emekliler aldı.

EMEKLİYE MÜJDE PAKETİ: 4 adım atıldı: Sırada yeni düzenlemeler var

Define desteğiyle uygulanan taban maaşlar arttı. en düşük emekli maaşı Ocak-Haziran dönemi için 7500 TL’den 10000 TL’ye çıkarıldı.
2000 TL olarak uygulanan bayram ikramiyesi 3 bin TL’ye çıkarıldı. Bu Nedenle tüm emekliler 2024 yılında 6 bin TL ikramiye ödemesi alacak. Düzenlemelerden dul ve yetimler de faydalandı.

Millet bankalarında promosyon daha aşağı sınırı yüzde 166’nın üstünde artışla 3000 TL’den 8000 TL’ye, üst sınırı ise 5000 TL’den 12000 TL’ye yükseldi.
Sırada emeklilerin gelirlerini artırıcı giderlerini azaltıcı adımlar var.

AK PARTİ’DEN EMEKLİLER İÇİN PEŞ PEŞE AÇIKLAMA

İlk açıklama AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin’den geldi. Şahin, emeklilerin zam beklentilerinin karşılanacağını belirterek, ‘Çalışmalar olgunlaşınca Sayın Cumhurbaşkanımız kamuoyu ile paylaşacak’ dedi. Şahin emeklilerle ilgili bir alıştırma yürütüldüğünü de belirtti.

EMEKLİYE MÜJDE PAKETİ: 4 adım atıldı: Sırada yeni düzenlemeler var

EMEKLİYE HUZUR PAYI UYGULAMASI SÜRÜYOR

Milyonlarca emekli için Ocak ayında yapılan kolaylik payı artışı ve enflasyon zammı ile birlikte yüzde 49,25’lik zam ortaya çıkmıştı. Emekliler zamlı maaşlarını alırken bu kere ikramiyelere yüzde 50 oranında büyüme yapıldı ve 2 bin liradan 3 bin liraya çıkartıldı.

Temmuz ayında emekli maaşları yeniden artacak. SSK, Tahvil-Kur emekli zammı Ocak ve Temmuz dönemi elde etmek üzere senede 2 defa belirleniyor. Burada hesaplanan 6 aylık enflasyon oranı aracısız emekliye zam oranı oluyor. Son dönemde bu rakamlara ilaveten refah payı da verilmesi dikkat çekiyor.

EMEKLİ İKRAMİYESİ ÖDEMESİ NİSANIN İLK HAFTASINDA

Nisanın ilk haftasında emekliler Ramazan Bayramı ikramiyelerini almış olacaklar. sonra Kurban bayramında da 3 bin lira ödenecek ve toplam 2024 yılı ikramiyesi 6 bin liraya ulaşacak.

EMEKLİYE MÜJDE PAKETİ: 4 adım atıldı: Sırada yeni düzenlemeler var

Millet bankalarında promosyon alt sınırı yüzde 166’nın üzerinde artışla 3000 TL’den 8000 TL’ye, üstteki sınırı ise 5000 TL’den 12000 TL’ye yükseldi.

Başvurular yarın başlıyor. Başvurusunu tamamlayan emeklilerin 28 Mart itibarıyla promosyonları hesaplara yatmış olacak.

EMEKLİLERİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRACAK ADIMLAR ATILACAK

Bu yılın Başkan Recep Tayyip Erdoğan göre emekliler yılı duyuru edilmesinin gerisinde destekler bununla da sınırlı kalmayacak.

Emeklilerin hayatını kolaylaştıracak, onların yaşam standartlarını yukarı çekecek, gelirlerini artıracak çoğu düzenleme ve değişiklik de gündeme gelecek.

EMEKLİ MAAŞI VE DESTEKLER İÇİN YENİ FORMÜLLER MASADA

Üstünde çalışılan destekler kapsamında kök maaşların yükseltilmesinin de olduğu açıklama ediliyor. Bilindiği gibi birçok emekli en az ücretle çalışmasından nedeniyle veya 3.600 kısmi emeklilik 1.800 gün malulen emeklilik gibi sebeplerle düşük ücret alıyor.

EMEKLİYE MÜJDE PAKETİ: 4 adım atıldı: Sırada yeni düzenlemeler var

Bu emeklilere yapılan seyyanen çoğalma ile birlikte kök maaşları taban ücret olan 10 bin liraya tamamlanıyor. Böylece kök maaşı kaç lira olursa olsun tüm emekliler en az 10 bin lira maaş alıyor.

Daha önce 7.500 TL olan bu taban maaş Ocak aşında yüzde 33’lük artışla 10 bin liraya çıkartılmıştı. Burada taban ücret ile ilgili iki formülün gündeme geldiği belirtiliyor. Bunlardan birisinin taban ücret ile kök maaşın eşitlenmesi.

Böylece seyyanen yardım zam döneminde maaşa eklenerek zamlar bunun üzerinden yapılabilecek. Oysa burada taban maaşı derhal üstünde aylığı olan emekliler açısından bir haksızlık ortaya çıkmaması da gerekiyor. Bu yüzden ince bir egzersiz yürütülmesi lazım geliyor.

İkinci formül ise emekli aylığını ve özellikle taban maaşı belirleyen kriterler arasına çalışılan gün sayısının da eklenmesi. Böylece çalışma hayatında daha pozitif kalan sigortalılar, veya geç emekliliği seçenler daha yüksek taban maaş alacak. Yaşa ve çalışılan güne göre taban maaş belirlenmesi de üstünde çalışılan konular arasında. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur