Emekli vatandaşlara yönelik yapılan düzenlemelerin ardından ilave destek paketi de geliyor. Başkan Erdoğan’ın talimatıyla hayata geçirilecek pakette emekliler için marketler ve faturalar dahil elde etmek üzere farklı alanlara yönlendirilmiş indirim ve kampanyalar yapılacak. 10 maddede hayata geçirilecek paketin detayları kesin oldu.

Emekliye müjde paketi! İşte 10 maddede yeni düzenlemeler: Gelirler artacak giderler düşecek

Emekli zammı, en düşük emekli maaşı, bayram ikramiyesi ve emekli prosmosyonları için yapılan düzenlemelerin arkasından derhal de emeklilerin gelirini artıracak giderlerini düşürecek yeni yasal düzenlemeler geliyor.

2024 yılını emekliler yılını bildiri eden hükümet an be an düzenlemeleri hayata geçiriyor. 2024 yılında 3 ayda 4 adım atıldı:

SSK, Tahvil-Kur emekli zammı yüzde 37,57 olarak açıklandı. Başkan Erdoğan’ın talimatıyla bu oran yüzde 11,68 ek artışla yüzde 49,25 olarak uygulandı. Ücret farklarını bütün emekliler aldı.
Hazine desteğiyle uygulanan taban maaşlar arttı. asgari emekli maaşı Ocak-Haziran dönemi için 7500 TL’den 10000 TL’ye çıkarıldı.
2000 TL olarak uygulanan bayram ikramiyesi 3 bin TL’ye çıkarıldı. Böylece bütün emekliler 2024 yılında 6 bin TL ikramiye ödemesi alacak. Düzenlemelerden dul ve yetimler de faydalandı.
Ulus bankalarında promosyon daha aşağı sınırı yüzde 166’nın üzerinde artışla 3000 TL’den 8000 TL’ye, üstteki sınırı ise 5000 TL’den 12000 TL’ye yükseldi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla günbegün emekliler yılına özel incelemeler devreye girecek. Bunun yanında yer sarsıntısı felaketinin bütçe üzerindeki etkilerinin azalması ve ekonomik büyümenin sürmesiyle emeklilere daha fazla yardım olunacak.

Bu doğrultuda Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Işıkhan emekliler yılına özel atılacak yeni adımları açıkladı:

10 MADDELİK EMEKLİYE MÜJDE PAKETİ

Emekliye müjde paketi! İşte 10 maddede yeni düzenlemeler: Gelirler artacak giderler düşecek

Üzerinde çalışılan destekler şu şekilde:

BELEDİYE HİZMETLERİNDE İNDİRİM

Bu kapsamda emekliler için lokal yönetimlerle yapılacak protokoller ile su faturalarında indirim, bedava veya indirilmiş toplu taşıma, belediye tesislerinden ayrıcalıklı yararlanma gibi bir çok konu ele alınacak. Burada emekliler belediyenin sunduğu tüm hizmetlerden ayrıcalıklı olarak ya kesilmiş veya bedava yararlanabilecek.

Emekliye müjde paketi! İşte 10 maddede yeni düzenlemeler: Gelirler artacak giderler düşecek

ENERJİ DESTEKLERİ

Ilk Kez düşük maaşlılar almak üzere bütün emeklilerin doğal gaz ve elektrik faturalarının indirilmiş olması üzerinde de çalışılıyor. Bu konuda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile yapılacak protokol ile emeklilerin bu giderlerini indirici tedbirler devreye girebilecek.

ULAŞIM DESTEĞİ

Belediyelerin sunduğu toplu nakliye dıştan emeklilerin diğer ulaşım araçlarından da indirilmiş veya ücretsiz yararlanabilmesi için incelemeler yapılıyor. Bu noktada uçak ve tren biletlerinde emekliler için imtiyaz tanınacak. Bunun için Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı devreye girecek ve çalışmalarını tamamlayacak.

Emekliye müjde paketi! İşte 10 maddede yeni düzenlemeler: Gelirler artacak giderler düşecek

BARINMA DESTEĞİ

Özellikle büyükşehirler ilk kez olmak üzere emeklilere kira yardımları da gündeme geldi. Düşük aylıklı emeklilerden başlatmak üzere emeklilere kesin miktarlarda kira desteği verilecek. Bu konuda yerel yönetimler de devreye girecek. Büyükşehirlerde bu destek miktarı daha yüksek olacak. Böylece emeklilerin kiralarının bir kısmı karşılanacak.

FİNANS DESTEĞİ

Bu kapsamda bankalarla yapılacak protokollerle emekliler için banka hizmetlerinde ayrıcalık tanınacak. Ilk Olarak kamu bankaları edinmek üzere özel bankalar da devreye sokulacak. Krediye ulaşma, düşük faiz imkanı, banka hizmetlerinin bedava olması, promosyon miktarlarının artırılması gibi konular devrede olacak.

Emekliye müjde paketi! İşte 10 maddede yeni düzenlemeler: Gelirler artacak giderler düşecek

TATİL DESTEĞİ

Tatil yapma imkanı bulamayan emekliler için kamu kurumlarının tesisleri kapılarını açacak. Bu Nedenle emekliler istedikleri bölgedeki kamu tesislerinde konaklama ve tatil imkanına kavuşacak. Keza turizm şirketleriyle yapılacak protokollerle emeklilere özel kampanyalarla tatil beldelerinde indirimle tatil imkanları da sunulacak.

REFAH PAYI UYGULAMASI SÜRECEK

Emekliler için uygulanan taban maaştaki artışlar önümüzdeki dönem için her yerde belirlenecek. Zelzele felaketinin bütçe üzerindeki etkilerinin azalması ve ekonomik büyümenin sürmesiyle emeklilere daha artı takviye olunacak.

öte taraftan enflasyon düştükçe çoğalan alım gücü korunacak. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur