31 Mart lokal seçimleri öncesi emeklilerin zam beklentisi sonuçsuz kalmış ve bu da sandıktan meydana çıkan sonucu etkilemişti. Peki emeklilere niçin zam yapılmadı? Konunun muhataplarından Define ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti MYK’sında bunun nedenine ilişkin uyarı çeken bir değer biçme yaptı.

“BUNA İZİN VEREMEZDİK”

Konuyla ilgili çok sayıda sorunun muhatabı olan Şimşek, “Bunu gerçekleştirmek için Türkiye’nin yurtdışından yüzde 50’den pozitif faizle borçlanması gerekecekti. Böyle yaparsak gelecek nesilleri ipotek altına alacaktık. Buna izin veremezdik” diyerek emeklilere niçin zam yapılmadığını özetledi.

5 İLA 7 BİN LİRA ARASI BEKLENTİ VARDI

Bilindiği üzere Türkiye’de en az emekli maaşı 10 bin lira seviyesinde. Seçimlerden önce emekli maaşlarına 5 ila 7 bin lira arasında bir zam yapılması yönünde beklenti oluşmuştu. Hükümet ise emeklilere zam için temmuz ayını muhabere etmişti.

ERDOĞAN, MİTİNG ALANINDA HESAP YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimden önce katıldığı bir mitingde emekli maaşlarıyla ilgili “Emekli maaşlarına şu değin zam yapacağız diyen muhalefetin nasıl abes konuştuğunu örneklerle anlattım. Sözü edilen artışları, ülkenin tüm yatırımlarını durdursak, eğitim ya da sağlık durumu harcamalarının tamamını buraya aktarsak, ulus görevlilerine ücret vermesek bile karşılayamıyoruz. Bu çağrıda bulunmak yok oysa çalışanlarımızı ve emeklilerimizi hayat pahalılığının pençesine terk edeceğiz. Tam aksine enflasyonu yenerek, büyümeyi sürdürerek, ulusal gelirimizi artırarak, devletimizi güçlendirerek her meselemizi çözdüğümüz gibi çalışanlarımızın ve emeklilerimizin gelirlerini de artıracağız” demişti.

EMEKLİ ZAMMINDA KRİTİK ORAN BELLİ OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) göre açıklanan mart ayı enflasyon verileriyle birlikte, memur ve emeklilerinin zam oranını belirlemede etkin 3 aylık enflasyon farkı da muhakkak oldu. SGK ve Bono-Kur emeklileri için ocak ayında yüzde 6,70, şubat ayı için yüzde 4,53 ve mart ayı için 3,16 enflasyon farkı belirli oldu. Böylece 3 aylık enflasyon farkı yüzde 15,06 olarak belirlendi.

31 Mart Yerel Seçim Sonuçları İçin Tıklayın

Mehmet Yıldırım Finans Politika Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur