31 Mart 2024 yerel seçimlerinde AK Parti ikinci parti konumuna gerilerken, sonuçlarda emeklilerin tepkisinin etkin olduğu yorumları yapıldı.

“İDDİALI SÖYLEMLERDE BULUNANLAR DİKKATLİ OLMALI”

Metropoll araştırma şirketi bu konuda bir anket yaptı. İktidarın emeklilere beklediği zammı yapmamasının 31 Mart yerel seçim sonuçlarına etkisini ölçen anketi Metropoll’un kurucusu Özer Sencar, “Ne CHP’nin beklenmeyen boyuttaki büyük zaferi ne de AK Parti’nin şok edici hezimeti konusunda geleceğe yönelik iddialı söylemlerde bulunanlar tedbirli olmalılar” diyerek paylaştı.

“HAYIR” DİYENLERİN ORANI YÜZDE 45,9’DA KALDI

Anket, 17-24 Nisan tarihleri aralarında 28 ilde toplam 2 bin 235 kişiyle gerçekleştirildi. Ankette, katılımcılara, “Sizce emekli maaşlarına zam yapılsaydı AK Parti yerel seçimden birinci parti olarak çıkar mıydı?” sorusu yöneltildi. Ankete katılanların yüzde 48,2’si “evet, çıkardı” dedi. “Hayır, çıkmazdı” diyenlerin oranı ise yüzde 45,9’da kaldı. Yüzde 5,9’u ise “fikrim değil/cevap yok” dedi.

Ankette, bu yanıtların partilere göre analizi de yer aldı. Buna tarafından, AK Partililerin yüzde 66’sı “evet” yanıtı verdi. CHP’ye oy verenlerde ise bu oran yüzde 38,2. Öteki partilerde “Zam yapılsaydı AK Parti birinci parti çıkardı” görüşünde olanların oranları şöyle:

MHP: Yüzde 62.7

DEM Parti: Yüzde 31.6

İYİ Parti: Yüzde 40.3

Öteki partiler: Yüzde 54.9

Protesto: Yüzde 41

MetroPOLL AK Parti Zam Politika Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur