Her Tarafta Kolaylık Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Türkiye’nin İsrail‘e 54 üründe ihracat kısıtlaması getirmesiyle ilgili yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi. Erbakan, “ABD’nin, ‘Genişletilmiş Büyük Ortadoğu’ projesi dahilinde ortaya koyduğu ‘Demokrasi Yardım Diyaloğu’nun benzeşen başkanlığı ve ‘Ilımlı İslam’ kavramının sözcülüğü görevlerini üstlenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu görevlerini bir an evvel iade etmesi de milletimizin arzusudur.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DEN İSRAİL’E İHRACAT KISITLAMASI

Türkiye, Gazze Şeridi’ne tatmin edici miktarda ve kesintisiz insani destek akışına müsade verilinceye değin 54 ürün grubunda İsrail ile ticaretini kısıtlama kararı aldı. Kararın ardından Tekrar Kolaylık Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan‘dan dikkat çeken bir izah etme geldi.

İhracat kısıtlamasının kimsesiz tatmin edici olmadığını belirten Erbakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi. Erbakan şunları söyledi: “7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze’de yaşanan soykırım karşısında ‘Uçak Benzini ve Jet Yakıtı’ başta elde etmek üzere, Türkiye’den İsrail’e sevk edilen 54 maddeye kısıtlama getirilmesi bugüne kadar çocuk katili Siyonist rejim ile yapılan ticaretin boyutunu, olayın vahametini açık açık gözler önüne sermiştir. Aziz milletimizin bu konudaki hassasiyetinde ne değin haklı olduğu görülmüştür.

“SON DERECE GEÇ KALINMIŞ KARAR”

Özellikle de Gazze katliamlarında kullanılmış olması şiddetle olası olan ‘Uçak Benzini ve Jet Yakıtı’nın Türkiye’den gönderilmiş olması bütün bir felakettir. diğer taraftan bu karar 35 bin günahsız insan katledildikten sonra küskün, son derece geç kalınmış bir karardır. Hükümetin yalnızca bu ilan edilen 54 madde ile yetinmeyip, öteki bütün ticari alanlarda da İsrail’e karşın kısıtlama getirmesi, İsrail’i füze saldırılarına aleyhinde gözetmek için sabit olan Malatya Kürecik Radar Üssü’nün kapatılması ve İncirlik Üssü üzerinden İsrail’e yönelik muhtemel tabanca ve cephane sevkiyatının da durdurulması konusunda önleyici tedbirleri şimdi alması gereklidir.

Erbakan'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'İsrail' çağrısı: Demokrasi Yardım Diyaloğu'nun eş başkanlığı görevini iade etsinHer Yerde Kolaylık Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan

“İSRAİL’E TİCARETE İZİN VERİLMEMELİ”

Hem İsrail’e Türkiye üzerinden sevkiyat yapması olası öteki ülkelere aleyhinde gerekli önlemleri alarak tüm hava sahamız, karayollarımız ve denizlerimiz üzerinden İsrail’le ticarete izin verilmemesi gerekmektedir. Türkiye öncülüğünde D-8 ülkeleriyle acele olağanüstü görüşme yapılarak İsrail’e yönelik kapsamlı önleyici tedbirlerin alınması da sağlanmalıdır.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GÖREVLERİ BİR AN EVVEL İADE ETMELİ”

Tüm bunlarla birlikte, 2004 yılının haziran ayında ABD’nin Georgia eyaletinde yapılan G-8 zirvesinde ABD’nin, ‘Genişletilmiş Büyük Ortadoğu’ projesi dahilinde ortaya koyduğu ‘Demokrasi Takviye Diyaloğu’nun benzeyen başkanlığı ve ‘Ilımlı İslam’ kavramının sözcülüğü görevlerini üstlenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın bu görevlerini bir lahza evvel iade etmesi de milletimizin arzusudur.”

Erbakan'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'İsrail' çağrısı: Demokrasi Yardım Diyaloğu'nun eş başkanlığı görevini iade etsin


Türkiye’den İsrail’e ticareti kısıtlanan ürün grupları:

Alüminyum TellerBoyalarBakır Profiller, Çubuklar ve TellerBeton MikserleriÇelik Borular Ve Temas ParçalarıÇelik FilmaşinÇelik Kaplar ve DepolarÇelik Köprü AksamıÇelik KulelerÇelik ProfillerÇimentoÇimentodan, Betondan ya da Yapay Taştan İnşaat için Bloklar veLevhalarDemir Çelikten Tüm İnşaat MalzemeleriDemir-Çelik Tüm TellerEkskavatörlerElektrik KablolarıElektrik PanolarıFayanslarFiberoptik Kablolar ve Elektrik İletkenleriForkliftlerGranitHalat ve KablolarHırdavat ÜrünleriHidrolik Yağlarİnşaat Demiriİnşaat Makinalarıİnşaat Yalıtım Malzemeleri 29. İnşaatta Kullanılan Camlar 30. Kimyasal BileşiklerKimyasal GübrelerKlinkerKovalar, Kepçeler, Kürekler, Kıskaçlar ve KancalarKükürtMadeni YağlarMakaralı ZincirlerMermerMetal İşleme MakinalarıMetallerin İşlenmesinde Kullanılan KimyasallarMineral GübrelerMotor YağlarıPaletlerPlastik BorularSandviç PanellerSeramiklerSolvent BoyalarTel Çekme MakinalarıTestere MakinalarıTuğlalarUçak Benzini ve Jet YakıtıVerniklerVinçlerYapıştırıcılar ve TutkallarYassı Çelik Ürünleri

ERBAKAN, AK PARTİ’YE 3 ŞART SUNMUŞTU

Yeniden Kolaylık Partisi yerel tercih sürecinde İstanbul adayını sürüklemek için AK Parti’ye 3 durum sunmuş, Genel Başkan Fatih Erbakan İsrail’le ticaretin sonlandırılması, Malatya’daki Kürecik Radar Üssü’nün kapatılması, emekli maaşının ise 20 bin TL’ye çıkarılması durumunda adayını geri çekeceğini söylemişti.

31 Mart Lokal Tercih Sonuçları İçin Tıklayın

Recep Tayyip Erdoğan Fatih Erbakan İsrail Uluslararası İlişkiler Politika Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur