Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerinin peşinde yurt dışı ziyaretlerine başlıyor. Bağdat’a devlete ait ziyaretinde başlangıçta Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşid ile görüşecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ardından Irak Başbakanı Muhammed Şiya es Sudani ile bir araya gelecek.

TÜRKİYE’YE DOĞAL GAZ VE PETROL AKIŞI GÜNDEMDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 yılın peşinde Irak’ın başkenti Bağdat’a gidiyor. Ziyaretin en önemli gündem maddeleri; terörle mücadele, su kaynaklarının kullanımı ve Türkiye’ye doğal gaz ve petrol akışı yer alacak.

ORTAK HAREKAT MERKEZİ KURULACAK

Türkiye’nin, teröre karşı Irak’la karşılıklı harekat merkezi kurması planlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti esnasında, PKK terör örgütünü son vermek için bölgeye yönelik düzenlenmesi beklenen operasyonu da masaya yatırması bekleniyor.

IRAK’IN SU SORUNU DA MASADA OLACAK

Kritik görüşmedeki bir diğer konu başlığı ise Irak’ın su sorunu. Erdoğan, Irak’ın su konusundaki beklentisini bildiklerini, bunun karşılanması için çalışmaların sürdüğünü ifade etmişti. Bu yönde de kayda değer adımlar atılması bekleniyor.

TİCARET HACMİNİN 20 MİLYAR DOLARA ULAŞTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat’taki devlete ait ziyaretinin arkasında Erbil’e de gidecek. Erdoğan’ın Irak ziyareti kapsamında İş Forumu da düzenlenecek. Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacmini artırmaya yönelik adımlar ele alınacak. İki ülke aralarında ticaret hacminin Yeniden Yapılanma Yolu Projesi’nin tamamlanmasıyla 2030 yılında 20 milyar dolara ulaştırılması hedefleniyor.

31 Mart Lokal Tercih Sonuçları İçin Tıklayın

Operasyon Bağdat Irak PKK Uluslararası İlişkiler Enerji Politika Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur