Önümüzdeki dönemde keza ev kadınlarını keza de Senet-Kur’luları erken emekli edecek iki büyük reform daha gündeme gelecek. Bu reformlar adalet sahiplerine erken emeklilik imkanı sağlayacak.

Erken emeklilik geliyor! 5 yıl kazanç sağlayacak: EYT'liler de faydalanacak! İşte prim desteği tablosu

TBMM’de önümüzdeki dönemde özellikle alıştırma hayatı ile ilgili fazla kayda değer reformlar gündeme gelecek. Bu reformlardan birisini konut kadınların emekliliği oluştururken, diğerinde ise Tahvil-Kur’lulara 5 yıl erken emeklilik imkanı sunulacak. Bu Nedenle çalışma imkanı bulamayan ev kadınları için emeklilik yolu açılırken, primi yetersiz Bağ-Kur’lular da yaş şartını tamamlayıp hemencecik emekli olabilecek.

SOSYAL TEMINAT İMKANI

Aile Koruma Paketi çerçevesinde alıştırma imkanı bulamayan, veya emeklilik için tatmin edici primi olmayan ev kadınlarını sosyal güvenceye kavuşturacak bir sistem uygulanacak

Bu sistemde kadınların prim ödemelerinin bir kısmını devlet karşılayacak. Prim ödemelerinin sonunda konut kadınları sosyal güvencenin yanına emeklilik hakkına da kavuşacak.
Konut kadınlarının ödeyecekleri isteğe ast prim ödemelerinin üçte birini devlet karşılayacak. Bu yıl için ödenecek sayı ve hesaplama şöyle olacak:

Aylık ödeme (2024) : 6.400,64 TL
Devlet desteği aylık: 2.133,55 TL
Yıllık devlet desteği: 25.602,56 TL

BASIT EMEKLİLİK

Primleri ödenen ev kadınları şartlar tamamlandığında emeklilik hakkına kavuşacak. Burada Bağ-Kur dahilinde 5400 gün yeterli olacak. Fakat daha önce çalışması ve primi yer alan kadınlar daha rahat emekli olacak.

Erken emeklilik geliyor! 5 yıl kazanç sağlayacak: EYT'liler de faydalanacak! İşte prim desteği tablosu

Kadınlar ve özellikle anneler için ayrıca eskime yarı prim gün sayısı desteği ve yaş indirimi de söz konusu olacak. Sosyal güvenceye kavuşturulacak konut kadınları ve anneler için aşınma (Fiili Hizmet Zammı) güya bir başvuru formu hayata geçecek.

Anneler ve konut kadınları ödedikleri prim sayısına tarafından her yıl ilave prim günü kazanacak. Örneğin 4 sene prim ödeyen bir anne 5 yıl prim ödemiş gibi olacak.

Yapılan prim desteği süresi değin kısım emeklilik yaş şartından da düşülecek. Böylece anneler daha eksik prim ödeyerek daha genç yaşta emekli olabilecek.

BAĞKUR’LUYA 5 YIL KAZANÇ

8 Eylül 1999 öncesinde Bağ-Kur emeklilik şartları kadınlar için 7200 gün erkekler için ise 9.000 gün olarak uygulanıyor. Sonraki dönemde ise keza kadınlar keza erkekler için 9 bin gün olarak uygulanmaya başlandı.

Erken emeklilik geliyor! 5 yıl kazanç sağlayacak: EYT'liler de faydalanacak! İşte prim desteği tablosu

Getirilecek düzenleme ile 9 bin gün olan prim ödeme gün sayısı 1.800 gün (5 yıl) azaltılarak 7.200’e düşürülecek. Bu Nedenle 20008 sonrası SSK’lılarda olan 7.200 gün şartıyla eşitlenecek.

Yasal düzenleme sırasında bu kapsamın genişletilmesi de gündemde. Bu gerçekleşirse tüm Bağ-Kur’lular yararlanacak.

EYT’LİLER DE YARARLANACAK

Düzenleme hayata geçtiğinde yaş şartını tamamlamış oysa demin 9 bin gün prim dolduramamış 1 milyon dek minik esnaf 7.200 günü varsa hemen emekli olacak.

Erken emeklilik geliyor! 5 yıl kazanç sağlayacak: EYT'liler de faydalanacak! İşte prim desteği tablosu

Aynı şekilde EYT kapsamında olan küçük esnaf da yaşa bakılmadan 7.200 günü doldurmuşsa emeklilik hakkına kavuşacak. Burada esnaf için 5 yıl erken emekli olma hakkı gelecek.

Bu Nedenle 5 yıl daha prim ödeme zorunda kalınmayacak. Keza zamandan kazanırken hem de fazla maliyetten kurtulup anında maaşa kavuşabilecekler.
sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur