Define Ve Maliye Bakanlığı‘nın bilhassa restoran ve kafelerde görülen faturalandırma usulsüzlüklerinin önlemek için yaptığı KDV düzenlemesinin ardından İstanbul Ücret Dairesi Başkanlığı ekipleri, hatalı KDV oranlarının uygulandığı görülen işletmelerde denetimleri yoğunlaştırdı. Denetimlerde saptama edilen kaçak işlemler için işletmelere canice kesildi.

DENETİMLERE GELİR UZMANLARI KATILDI

Yüksek oranlı mahsul teslim ettiği halde düşük oranlı KDV kesen işletmelere karşın Beşiktaş, Şişli, Fatih, Beyoğlu ve Kadıköy’de gerçekleştirilen saha denetimlerine 200 kazanç uzmanı katıldı. Denetimlerde yaklaşık 1600 mükellef denetlendi.

Esnafa KDV denetimi! Kesilmeyen her fiş için 3 bin 400 TL ceza

İstanbul Ödenti Dairesi Başkanı Rıza Bilgiç, restoran, pastane, fırın, kafe ve eczane işletmek suretiyle etkinlik gösteren mükelleflere karşın vergi denetimlerinin gerçekleştirildiğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kapsamda KDV oranlarına ilişkin kontrol, ödeme kaydedici aygıt ve pos cihazı denetimi, kira ödemeleri, meslek yeri kiralıksa ödemelerin bankadan mı elden mi yapıldığına ilişkin tespit, bankadan yapılıyorsa banka dekontlarının tespiti, pos cihazları işletmeye ait mi değil mi işletmeye ait olmayan pos cihazları kullanıyorsa bunların tespiti, tescil dışı istihdam bulunması durumunda bunun tespiti ve IBAN numarasına hesaben ödeme alan işletmeler varsa bu IBAN numaralarının tespiti işletmeye ait olup olmadıkları konularının tespitiyle alakalı ücret denetimi gerçekleştireceğiz.”

“AMACIMIZ KAYIT DIŞILIĞI ENGELLEMEK”

Bilgiç, en önemli amaçlarının “kayıt dışılığı ve tescil dışı faaliyetleri engellemek” olduğunun altını çizerek, “Bu kapsamda özellikle KDV oranlarını hatalı göstermek suretiyle yüksek oranlı mahsul teslim ettiği halde, düşük oranlı KDV kesen ve evrak aranjör mükelleflerle alakalı denetimlerimiz artarak devam edecek.” diye konuştu.

Denetimlerde hem mükelleflere hem de vatandaşlara ödenti konusunda rehberlik etmeye çalıştıklarını da anlatan Bilgiç, ahenkli olmayan mükelleflere cezai müeyyideleri uygulamak suretiyle kayıt dışılığı önlemek için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Esnafa KDV denetimi! Kesilmeyen her fiş için 3 bin 400 TL ceza

VATANDAŞLARA “KDV ORANINI TEFTIŞ EDİN” ÇAĞRISI

İstanbul Ödenti Dairesi Başkanı Bilgiç, son günlerde özellikle KDV oranlarını hatalı ve hatalı uygulayan işletmeler ve mükelleflerle ilgili denetimlerin artarak devam ettiğini kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“Vatandaşlarımızdan yaptıkları alışverişlerde aldıkları mahsul ve hizmetin belgeye intikal edip etmediğini tespit etmelerini ve bunu teftiş etmelerini istiyoruz. Huysuz bir durumda karşılaşmaları halinde de lüzum CİMER lüzum VİMER vasıtasıyla bunları bizlere, Gelir İdaresi Başkanlığımıza intikal ettirmeleri durumunda zorunlu araştırmalar ivedilikle yapılacaktır. Ayrıca vatandaşlarımıza ayrıca de kurum olarak mükelleflerimize şu belli başlı değin yaptıkları olumlu faaliyetlerden ve katkılardan ötürü teşekkür ediyorum. Amacımız; aidat bilincini topluma yaymaya çalışmak ve kayıt dışılığı önlemektir. Tescil dışılığı durdurmak birinci vazifemizdir.”

KESİLMEYEN HER BİR FİŞ İÇİN 3 BİN 400 LİRA CEZA

Rıza Bilgiç, gerek makbuz veya fatura düzenlemeyen gerekse de KDV oranlarını yanlış olarak uygulayan mükelleflere suç oluşturan kesileceğini belirterek, vergi mevzuatı uyarınca fiş vermeyen işletmelere her bir fiş için 3 bin 400 lira, fatura vermeyen işletmelere ise her fatura için 3 bin 400 liradan eksik olmamak üzere belgede yer alması gereken tutarın yüzde 10’u oranında özel usulsüzlük cezası kesildiğini anlattı.

Yapılan denetimlerde yeni tür ödeme kaydedici aygıt kullanması gereken mükelleflerin bu cihazları kullanıp kullanmadığını ve bu cihazlarla satış yazılımları arasında entegrasyon yapılıp yapılmadığının da kontrol ettiklerini dile getiren Bilgiç, şu bilgileri verdi:

“Yeni tür ödeme kaydedici aygıt kullanması gerektiği halde kullanmayan işletmelerle, bu cihazlarla satış yazılımları aralarında entegrasyon sağlamayan işletmelere 11 bin 800 lira özel usulsüzlük cezası kesiliyor. Keza denetlenen iş yerlerinde tescil dışı işçi çalışıp çalışmadığı da denetleme edilen konular aralarında yer alıyor. Kayıt dışı çalıştığı saptama edilenlere ilişkin bilgiler Sosyal Güvenlik Kurumu ile paylaşılacak. Bu denetimler önümüzdeki günlerde diğer illerde de artırılarak devam edecek.” şeklinde konuştu.

Esnafa KDV denetimi! Kesilmeyen her fiş için 3 bin 400 TL ceza

Bu yıl KDV oranlarına yönelik yapılanlar dahil olmak üzere doküman düzenine yönelik 33 bin 360 denetim yapıldığını kaydeden Bilgiç, 2024 yılında yapılan saha denetimlerinde ahenksizlik bildiren mükelleflere takriben 1,5 milyar lira canice kesildiği bilgisini verdi.

Bilgiç, doküman düzenine uymayan işletmeler ile ilgili bu yıl alınan ihbar sayısının 9 bin 546 olduğunu ve bu ihbarlar hakkında gerekli işlemlerin yapıldığını belirterek, kayıt dışılıkla mücadele zarfında lüzum saha denetimlerinin gerekse tehlike analizine dayalı denetimlerin artarak devam edeceğini ve saha denetimlerinin konu bazlı sürekli değişebileceğini sözlerine ekledi.

Esnafa KDV denetimi! Kesilmeyen her fiş için 3 bin 400 TL ceza

Esnafa KDV denetimi! Kesilmeyen her fiş için 3 bin 400 TL ceza

Kaynak: AA / Ekonomi

Define ve Maliye Bakanlığı İstanbul Maliye Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur