Ramazan yaklaşırken kırmızı et alışverişleri aşırılık kazandı. Ancak bilhassa son günlerde et fiyatlarının baştan artışa geçmesiyle kasap ve marketlerde 500 liradan aşağıda kıyma bulmak zorlaştı. Daha ekonomik fiyatlarla kıyma edinmek isteyen vatandaşlarsa Et ve Süt Kurumu şubeleri önünde kuyruk oluşturuyor.

ET VE SÜT KURUMU FİYATLARI MARKETİN YARISI

Ankara Ulus’taki Et ve Süt Kurumu önünde bekleyen vatandaşlar fiyatlardaki artışa tepki gösterirken ucuz et için kuyrukta beklemek zorunda kalmalarından ötürü de davacı ifadeler kullandı. Ulus’ta Anafartalar Hali’nin arkasındaki iki bina arasına sıkışan satış noktasında vatandaşlar her gün uzun kuyruklar oluşturuyor. Ramazan ayı öncesinde ucuz et edinmek isteyen vatandaşların oluşturduğu kuyruk daha da arttı.

Bir kilo kıymanın market ve kasaptaki fiyatının 450-500, bir kilo kuşbaşının fiyatının ise 500-550 liraya dayanması nedeniyle bakımlı gelirli vatandaşlar, Et ve Süt Kurumu’nda bir kilo et alabilmek için saatlerce kuyrukta beklemeye devam ediyor. Et ve Süt Kurumu’nda kıyma 229 TL’den, kuşbaşı ise 259 TL’den satılıyor.

Et ve Süt Kurumu önünde ucuz et kuyrukları uzuyor

“BÖYLE DEVIR ATLANIR MI?”

Kuyrukta bekleyen 73 yaşındaki Mehmet Şener, “50-100 TL kesilmiş alayım diye geceden gelip sırada bekliyorlar. ‘Memleket çağ atladı’ diyorlar. Böyle devir atlanır mı be? Memleket ilerledi… Ne ilerlemesi geri gidiyor. Üç dönem oyumu verdim, helal etmiyorum onlara. Ben sabahleyin 6 buçukta ailemden üç kişi birlikte geldik. Ramazan için ikişer kilo kıyma için burada sıraya girmişiz” dedi.

“SOFRADAN DOYMADAN KALKIYORUM”

“Evde torunlar var, babaları işsiz. Saat 5 buçukta yola düştüm ben buraya gelmeye. Neymiş bir kilo kıyma verilecekmiş. İnsan utanır şu görüntüye bakın” diyen Halis Printer adlı vatandaş, “Bir Zamanlar kuyruk olurdu da lakin derhal millet sokağa çıkmasın diye buraya topluyorlar. Eti ucuza veriyor ancak ırk sokağa çıkmasın diye. Aldığım para 12 bin lira, 4 kişiyi geçindiriyorum. Ben sabahtan kalkarken sofradan doymadan kalkıyorum önce çocuklar yesin diye. Keyfinden gelen kimse değil. Kasapta kıymanın kilosu 500-600 lira. Çocuklar kıymayı ayda bir kere görmüyor” diye sitem etti.

“NAMAZI KILDIK ÇIKTIK”

Kuyruk nedeniyle daha önce et alamadan geri döndüğünü söyleyen 72 yaşındaki Fatma Yüzel de “Bugün yeniden kuyruğun sonundayım. Alamazsam tekrar döneceğim. Namazı kıldık çıktık. Ne yapayım önümüzde Ramazan mecbur alacağız. Eşimden kalan emekli maaşım var, 9 bin lira. Evim de kira” dedi.

“OĞLUMDAN HABERSİZ GELDİM…”

İsmini saptamak istemeyen bir emekli ise “Kendileri sarayda bol bol her şeyi yiyorlar emekliye bir şey vermedi. Ben 5 bin 500 TL eşimden vefat aylığı alıyorum. Yahut buraya gelir miydim? Oğlumdan habersiz çıktım geldim, sırf et için. Geç geldiğimizde de kalmıyor” derken bir başka yurttaş ise “Kendileri paşa gibi yiyip içip yatıyorlar. Ondan sonradan emekliye 10 binden artı vermem diyorlar. Çetelere veriyorlar halka gelince hepsi de fakir” ifadesini kullandı.

Gece saat 3’te gelerek kuyruğa girdiğini söyleyen Bayram Deniz, “Hiç Allah razı olmasın. Partileri gezene kadar gelsin halkı bir dolaşsın, milletin halini görsün. Ben 10 bin lira maaş alıyorum. Bir kilo et için buradayım” diye konuştu.

“35 SENE ÇALIŞTIM ŞİMDİ ET KUYRUĞUNDAYIM”

Bir yurttaş da “Ben sabah 6’da geldim. Kasapta et 600 lira. Benim maaşım olmuş 12 bin 500 lira, kasapta et 600 lira. Bunun nesini yiyeyim, nesine bakayım? 35 sene çalışmışlığım var devlete, et kuyruğundayım derhal. Ben 76 yaşındayım. Niye geleyim et kuyruğuna?” diye konuştu. 69 yaşında İsmail Işık, “11 bin lira alıyorum, geçinsem niye burada kuyrukta bekleyeyim. Ramazan için iki kilo et alıp yöneticilik edeceğiz” dedi.

Kaynak: ANKA / Güncel

Et ve Süt Kurumu Kıyma Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur