Etiyopya‘nın en büyük ticari bankası olan Etiyopya Ticaret Bankası (CBE), sistem arızası sonrasında müşterilerinin hesaplarından fazlasını çektiği 40 milyon doların üzerindeki parayı geri edinmek uğraşıyor. Arıza nedeniyle banka müşterileri hesaplarında bulunandan fazla daha pozitif peşin para para çekebildi. Banka başkanı Abe Sano, paranın büyük kısmının resmi CBE’den öğrenciler tarafından çekildiğini ifade etti.

Etiyopya'da banka ATM'si bozulunca, müşteriler 40 milyon dolardan fazla para çekti

BANKA SAATLER SONRADAN MÜDAHALE EDEBİLDİ

Müşteriler Cumartesi günü Etiyopya Ticaret Bankası’ndaki (CBE) hesaplarında bulunandan daha pozitif peşin para çekebileceklerini keşfedince olanlar oldu. Yerel basında meydana çıkan haberlere tarafından, 40 milyon dolardan artı para çekildi veya öteki banka hesaplarına transfer edildi. Yaşanan durum aleyhinde bankanın bu işlemlere müdahale etmesi ise bir kaç saat sürdü.

Etiyopya'da banka ATM'si bozulunca, müşteriler 40 milyon dolardan fazla para çekti

PARANIN BÜYÜK KISMI ÖĞRENCİLER TARAFINDAN ÇEKİLDİ

Banka başkanı Abe Sano Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, paranın büyük kısmının devlete ait CBE’den öğrenciler tarafından çekildiğini söyledi. Arızanın haberi ise üniversitelere büyük ölçüde mesajlaşma uygulamaları ve telefon görüşmeleri aracılığıyla yayıldı. Kampüs ATM’lerinde uzun kuyruklar oluşurken, bir öğrenci Amharca halkının polis memurları önlemek için kampüse gelene dek para çektiğini anlattı.

Etiyopya'da banka ATM'si bozulunca, müşteriler 40 milyon dolardan fazla para çekti

“PARAYI İADE EDENLER CAZAİ SUÇLA İTHAM EDİLMEYECEK”

82 sene önce kurulan CBE’de 38 milyondan artı kişinin hesabı bulunuyor. Finans sektörünün yönetim organı olarak hizmet veren Etiyopya merkez bankası, Pazar günü “bakım ve inceleme faaliyetleri” sırasında “bir aksama” meydana geldiğini bildiren bir duyuru yayınladı. minimum üç üniversite, öğrencilere CBE’den almış olabilecekleri kendilerine ait olmayan parayı iade etmelerini tavsiye eden açıklamalar yayınladı. Banka başkanı Abe Sano, parayı iade eden hiç kimsenin cezai bir suçla suçlama edilmeyeceğini ifade etti.

Etiyopya Hukuk Finans Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur