Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından evini dönüştürene dev destek geliyor. Bakan Özhaseki, “Yarısı Bizden Kampanyası”na ilişkin detayları 8 soruda bildirdi. Ne değin hibe ve kredi verilecek? Kazanç şartı aranıyor mu? Bakanlık ödemeyi ne zaman, nasıl yapacak? Hangi şartlarda uygulanmayacak? Geri ödemeleri nasıl hesaplanacak? İşte tüm teferruat…

Evini dönüştürene 700 bin TL hibe, 700 bin TL kredi! Bakanlık 8 soruda tüm detayları duyurdu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, ‘Yarısı Bizden Kampanyası’ hakkında detayları paylaştı. İstanbul’da yürütülecek şehirsel değişim uygulamaları kapsamındaki merak edilenler 8 soruda yanıtlandı.

BAKANLIK 8 SORUDA BÜTÜN DETAYLARI DUYURDU

Bakan Özhaseki, sosyal medya hesabından, kampanyaya ilişkin bütün detayların bulunduğu bir videoya yer verdi.

Kampanyaya ilişkin merak edilen 8 soru ve yanıtları şöyle:

Soru 1: Ev için ne dek hibe ve kredi verilecek?

– Bakanlık ‘Yarısı Bizden’ diyor ve adalet sahiplerine benzeri yarıya destek geliyor. Adalet sahiplerine bir ev için 700 bin lira hibe, 700 bin lira kredi ve diğer her ev için 1 milyon 400 bin lira kredi verilecek.

Evini dönüştürene 700 bin TL hibe, 700 bin TL kredi! Bakanlık 8 soruda tüm detayları duyurdu

Soru 2: İş yeri için ne değin hibe ve kredi verilecek?

– İş yeri için de destek sözde yarıya. Bir meslek yeri için 350 bin lira hibe, 350 bin lira kredi ve diğer her bir iş yeri için 700 bin lira kredi verilecek.

Soru 3: Kredi için gelir şartı aranıyor mu?

– Hayır, yargı sahiplerine kredi verilirken kazanç ve kredi puanına bakılmayacak.

Soru 4: Kiracılara yardım sağlanacak mı?

– Kiracılara tarihte ilk olarak destek sağlanacak. Değişim sürecinde bir birincil yaşanacak ve kampanya dahilinde taşınmazı kullanan kişiye bir kereye bilerek 100 bin lira taşınma desteği verilecek. Dönüşüme girecek evde ev sahibi yaşıyorsa konut sahibi, kiracı varsa kiracı bu desteği alacak.

Evini dönüştürene 700 bin TL hibe, 700 bin TL kredi! Bakanlık 8 soruda tüm detayları duyurdu

Soru 5: Bakanlık ödemeyi ne zaman, nasıl yapacak?

– Ödemeler adalet sahibi namına yükleniciye yapılacak. Bakanlık ödemeleri yapıdaki hak sahipleri namına ‘adalet sahiplerinin anlaştığı yüklenici’nin Emlak Katılım Bankası’nda açacağı vadesiz hesabına dört taksitle yapacak.

Soru 6: Yargı sahiplerinin ödemeleri ne zaman başlayacak?

– Ruhsat tarihinden itibaren 24 ay sonradan ödemeler başlayacak. Yani vatandaş, tehlikeli yapısını yenileyip tehlikesiz konutuna geçtikten sonra ödemelere başlayacak. Böylece konutu dönüşüme girecek vatandaş dönüşüm sürecinde hem kira ayrıca kredi taksiti ödemek zorunda kalmayacak.

Soru 7: Kampanya hangi şartlarda uygulanmayacak?

– Projedeki egemen birim sayısı ya da inşaat alanının mevcut egemen bölüm sayısı veya inşaat alanının bir buçuk katını geçmesi halinde kampanyadan faydalanılamayacaktır. 1 Nisan 2023’ten önce yeni yapıya ilişkin inşa ruhsatı dargın ise kampanyadan faydalanılamayacaktır.

Evini dönüştürene 700 bin TL hibe, 700 bin TL kredi! Bakanlık 8 soruda tüm detayları duyurdu

Soru 8: Kredi geri ödemeleri nasıl hesaplanacak?

– Ruhsat alındıktan iki yıl sonradan ödemeler başlayacak olup 10 yıla kadar vade uygulanacaktır. İlk sene taksitlerde faiz uygulanmayacak, sonraki yıllarda ise kalan borç miktarı her sene ocak ayında takvim TÜFE artışının yarısı oranında güncellenerek kalan taksit sayısına bölünecek. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur