Güneş enerjisi üretimi ve gayrimenkul alım satımıyla yüksek kar vadeden şirkete yatırım yapan binlerce kişi, yaklaşık 100 milyon dolar dolandırıldı. Adana’da evini ve arabasını satıp şirkete yatırım yapan mağdurlar, biran önce şirket sahibi karı kocanın yakalanmasını istedi.

Ankara merkezli etkinlik yürüten bir güneş enerjisi üretimi ve gayrimenkul alım satımı yapan şirket, güya 2020-2021 yılları arasında sosyal ağ üzerinden verdiği reklamlarla Türkiye genelinde üye yaptığı 50 bin kişiden ‘kar payı ortaklığı’ adı aşağıda yaklaşık 100 milyon dolar topladı.

Evini satıp kiracı oldular! 100 milyon dolar dolandırıldılar

Paraları kripto olarak hesabına geçiren şirketten bir vakit sonradan kar payı alamayan üyeler, bunun üstüne şirket yöneticileriyle irtibata geçti. Şirketin sahibi G.C.Ç. ile eşi A.Ç., şikayette bulunacaklarını bildiren mağdurlara tehditte bulunarak, herhangi bir hak talebinde bulunamayacaklarını öne sürdü. Şirket sahibi çift ile şirket yöneticisi G.A., H.Ç. ve N.A., bir zaman sonradan mağdurlarla iletişimlerini kesti.

Şubat ayında Adana’dan Ankara‘ya giden 20 mağdur, 5 kişi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Şikayet dilekçesinde, ‘Suç dağlamak amacıyla örgüt kurma’, ‘Tehdit’, ‘Güveni kötüye kullanma’, ‘Dolandırıcılık’, ‘Nitelikli dolandırıcılık’, ‘Evrakta sahtecilik’, ‘Resmi evrakta sahtecilik’ ve ‘Vergi Yöntem Kanunu’na muhalefet’ ile ilgili suçlamalar yer aldı. Mağdurlar, aile bireyleri olan şirket yetkililerinin Çiftlik Bank gibi saadet zinciri mantığıyla kendilerini dolandırdığını belirtti.

20 kişinin suç duyurusunun ardındaki avukat ile iletişime geçen yüzlerce kişi de aynı şekilde 5 kişi hakkında kabahat duyurusunda bulundu. Şirketin sahibi G.C.Ç. ile eşi A.Ç.’nin ise ifadesine başvurulduğu oysa 1 aydır açıklama için adliyeye gitmedikleri öğrenildi.

“CANICE ALACAKLARINA İNANIYORUZ”

İbrahim Paşa Yeşiltaş, “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunduk. Bu konu hakkında savcılık soruşturma yürütmekte. Öncelikle müştekilerin beyanları polis merkezi üzerinden alınacak. Daha sonrasında şüpheliler hakkında açıklama alınacak. Bunun neticesinde ceza alacaklarına inancımız tam oysa yaklaşık 1 buçuk aydır şahıslar hakkında operasyon yapılmadı. Mağdurlar sonuç bekliyor, bir gelişme bekliyor. Apaçık fazla önemli bir hasar var. Verilen paralar her gün eriyor” ifadelerini kullandı.

“ŞİKAYET EDENLERİN PARASINI ÖDEMEYECEĞİZ DİYORLAR”

Şirket sahiplerinin başka mağdurların ardındaki koştuğunu öne süren avukat Yeşiltaş, “Dolandırıcılar diğer mağdurların peşine düşüyor. Bunu da diğer illerden mağdurların bana ulaşmasıyla öğrendik. Şikayette bulunmayan mağdurları arayıp, ‘Sizin paranızı vereceğiz. O şikayet edenlerin parasını ödemeyeceğiz’ diyorlarmış. Kabahat duyurusunda daha sonra İstanbul, Ankara, Samsun, Muğla, İzmir, Antalya ve Diyarbakır gibi büyük şehirlerden çok artı insan bana ulaştı” dedi.

“EVİMİ SATTIM, KİRACI OLDUM”

2021 yılında evini ve babasından kalan arsasını satıp şirkete 100 bin dolar kripto yatıran Suat Yıldırım (32), “Bize kar marjıyla hoş işler yapacaklarını söylediler. Minik yatırımlar yapıp bu küçük yatırımların karşılığında kar marjlarımızı aldık. Sonra bunlara inanarak evimizi, arsamızı, arabalarımızı sattık, yatırımlarımızı yaptık. Sonra baktık ama kar marjları gelmemeye ve şahıslara ulaşmamaya başladık. Burada on binlerce mağdur var ve takriben yüz milyon dolarlık bir dev dolandırıcılık vakası var. Ben evimi satıp bu işe girdim, derhal kirada oturuyorum. Suç duyurumuzu da zaten yaptık, biran önce yakalanmalarını istiyoruz” diye konuştu.

“ÇOK MAĞDUR OLDUM”

Takriben 200 bin doları dolandırılan İbrahim Daş (32) ise inşaat yaptığı evleri, arsasını ve arabasını satarak saadet zincirine girdiğini anlattı. Daş, “Biz bu şahıslarla internet üzerinde tanıştık ve bizi aile şirketi olduklarına inandırdılar. Biz de gerçekten insanlara değer veren bir şirket olduğunu düşünüp yatırım yaptık. Biz yatırım yaptıktan daha sonra çevremizdeki insanların da yatırım yapmalarını sağladık. Yaklaşık 200 bin dolar alacağım var ve fazla mağdur oldum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3.Sayfa

Ankara 3.Sayfa Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur