Yanına Varılmaz Pahada fiyat artışları ve stokçulukla ilgili beklenen adım geldi. TBMM Başkanlığı’na sunulan Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değiştirme Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yapanların cezaları artırılacak.

PİYASADA DENGELERİ BOZANLARA YÜKSEK CEZA

Kanun teklifinin yasalaşması halinde saptama edilen yanına varılmaz pahada fiyatlara ceza tutarı 100 bin liradan 1 milyon liraya, stokçulukta ise 1 milyon liradan 12 milyona çıkarılacak.

Düzenlemeyle enflasyonun açık havada piyasa dengesini bozanlara fırsat verilmemesi amaçlanırken tüketicileri zora sokan yüksek fiyatların da önüne geçilecek.

6 GÜNE KADAR İŞ YERİ KAPATMA CEZASI GELİYOR

TBMM AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında konu hakkında açıklamalarda bulundu. Güler’in verdiği bilgiye takriben, laf konusu kanun teklifi yürütme ve yürürlülük dahil 23 maddeden oluşuyor.

Güler, “Teklifle fiyat artışı için bugüne dek uygulanan para cezalarını artırıyoruz. Stokçuluk yapanlarla ilgili 6 güne dek meslek yeri kapatma cezası geliyor.” dedi.

Bir takvim yılı içinde en düşük üç kere stokçuluk yaptığı saptama edilen ve yönetimsel para cezası uygulanan imalatçı, tedarikçi ve perakende işletmeler 6 güne kadar kapatma cezası ile karşılaşacak.

Yasada Rekabet Kurumu kadar yürütülen soruşturma sürelerinin uzamasının önüne geçilmesini amaçlayan düzenlemeler de yer alıyor.

Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur