Çoğalan enflasyon ve yaşam pahalılığı Türkiye’nin bir numaralı gündemi olmayı sürdürürken Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde “Kısa zaman içinde maddesel birtakım adımlarla enflasyonu da artıran bu yanına varılmaz pahada fiyatlara karşı mücadelemiz şüphesiz gerçekleşecektir” diye konuşmuştu. Ticaret Bakanı Ömer Bolat, yapılacak düzenlemelerle ilgili “Önümüzdeki yakın günlerde yeni düzenlemelerle bu konuda çok daha sıkı şekilde bir alıştırma içinde yola devam edeceğiz” dedi. Incelemeler dahilinde eskiz metin hazırlanırken, para cezalarının ciddi oranda artırılması bekleniyor. Cezaların 10 kat artırılması beklenirken, meslek yeri kapatma gibi cezalar da eskiz metinde yer alıyor.

BAKAN BOLAT: ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE YENİ DÜZENLEMELERLE YOLA DEVAM EDECEĞİZ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen Meslek Kuruluşları İstişare ve Değerleme Toplantısı’nda 81 ilin esnaf birlikleri başkanlarıyla bir araya geldi.

Bolat, salgın, yıkım ve savaş gibi durumlar ortaya çıktığında ekonomide fırsatçılık ve stokçuluk virüsünün hortladığını dile getirerek, bunlara aleyhinde fazla kararlı bir mücadele sergilediklerini söyledi. Bakanlık olarak güçlendirilmiş denetleme ekipleriyle aralıksız sahada çalıştıklarını ve bu hususta taviz vermeyeceklerini vurgulayan Bolat, “Fırsatçılara, stokçulara, karaborsa zihniyetine müsade vermeyeceğiz. Önümüzdeki yakın günlerde yeni düzenlemelerle bu konuda çok daha sıkı şekilde bir egzersiz içinde yola devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Fahiş fiyatlarla mücadele kapsamında yeni düzenleme! Cezası 10 katına çıkıyor

İŞTE MASADAKİ FORMÜLLER

Söz konusu düzenlemelerle ilgili Ticaret Bakanlığı, yanına varılmaz pahada fiyat ile çaba yasası için çalışmalara bir süre önce başladı.

PARA CEZALARI 10 KAT ARTIRILACAK

Çalışmalar kapsamında kroki metin hazırlanırken, düzenleme önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulacak.

Kanun teklifinde para cezalarının ciddi oranda artırılması bekleniyor. Keza işyerinin kapatılması dahil birçok ağır canice yer alıyor. Bakanlığın taslak metninde üstteki limit 350 bin lira olan cezaların 10 kat artırılması bulunuyor.

Fahiş fiyatlarla mücadele kapsamında yeni düzenleme! Cezası 10 katına çıkıyor

CEZALARIN ÜST SINIRI 11 MİLYON LİRAYA DEK YÜKSELTİLECEK

Cezaların daha alçak ve üstteki limitleri yeniden belirlenecek. Kulis bilgilerine tarafından cezaların üstteki sınırı 2 milyon liradan 11 milyon liraya yükseltilecek. 10 jurnal meslek yeri kapatma cezası da teklifte yer alacak.

Fahiş fiyatlarla mücadele kapsamında yeni düzenleme! Cezası 10 katına çıkıyor

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SİNYALİ VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak ziyaretinden dönüş yolunda uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada konuya ilişkin değerlendirmede bulunmuştu.

Erdoğan, konuyla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı: “Zorunlu tedbirler için ilgili bakanlıklarımız hemen çalışmalarını yapıyorlar. Kısa vakit içinde fiziki birtakım adımlarla enflasyonu da artıran bu fahiş fiyatlara karşı mücadelemiz muhakkak gerçekleşecektir. Ambalajların üzerine fiyatlarının yazılması konusu da düşünülebilir. Burada taviz veremeyiz, üzerine gideceğiz. Milletimizin fahiş fiyat yükünün aşağı ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bunu kim yaparsa yapsın bedelini fazlasıyla ödeyecek.”

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Ömer Bolat Finans Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur