“En büyük önceliğimiz enflasyonla mücadele ve piyasa koşullarına ast olarak muhtemel olduğu dek rezerv toplamak” diyen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, “Hedefe ulaşma yolunda ilerliyoruz. Tek haneli rakamlara dönmek istiyoruz” dedi.

Fatih Karahan'dan enflasyon mesajı: Tek haneli rakamlara dönmek istiyoruz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, yeni stratejilerini açıkladı..

Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü (PIIE) ve Dış İlişkiler Konseyi (CFR) tarafından düzenlenen “Gelişmekte Olan Piyasalarda Merkez Bankası Yönetimi” başlıklı etkinlikte konuşan Karahan, Türkiye’nin makroekonomik ortamda karşısında karşıya olduğu temel sorunun, enflasyon olduğunu belirtti.

Enflasyonla mücadelenin son derece önemli olduğunu vurgulayan Karahan, “Enflasyonu düşürmeye çalışıyoruz ve geçen haziran ayında başlayan detaylı bir sıkılaştırma programı izliyoruz.” dedi.

O zamandan bu yandan politika faizini yüzde 50’ye çıkardıklarını belirten Karahan, bunun talepte bir miktar normalleşmeyi sağladığını söyledi.

“Tek haneli rakamlara dönmek istiyoruz”

Aylık enflasyonun aralık ayı baştan başa düşüş gösterdiğini, en az vergi artışları nedeniyle son birkaç ayda artış yaşandığını aktaran Karahan, “Genel Olarak bu sene için yüzde 36, gelecek yıl için yüzde 14 ve 2026 için yüzde 9 olarak belirlediğimiz enflasyon hedefine ulaşma yolunda ilerliyoruz. Tek haneli rakamlara dönmek istiyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin enflasyonda yüzde 5 hedefine geri dönmek istediğini açıklayan Karahan, fazla artı sıkılaşma yaptıklarını, talebin ılımlı seyrettiğini ve TCMB’nin mevcut duruşunun uygun olup olmadığını değer biçmek için gelen verileri izlediklerini dile getirdi.

“Dezenflasyon konusunda ne dek önemli olduğumuzu gösterdik”

Karahan, öncelikli hedeflerinin politika faizini, yeniden para politikasının esas arabulucu gerçekleştirmek olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: Ne gerekiyorsa yapacağımızın sinyalini defalarca verdik. Piyasaların beklediğinden çok daha fazla miktarda sıkılaştırma yaptık ve dezenflasyon konusunda ne kadar ciddi olduğumuzu gösterdik.

Güvenin her tarafta tesisi ve enflasyon beklentilerini daha iyi yönetebilmemiz için politika faizinin birincil araç olduğu politikayı baştan oluşturmak için çok şey yaptık ve daha fazlasını yapmaya hazırız.

“En büyük önceliğimiz enflasyonla mücadele”

Enflasyon beklentilerine ilişkin Karahan, “Piyasa katılımcıları enflasyonun bu yıl sonu hedefimiz olan yüzde 36 olmasını bekliyor. Yani esas olarak hedefimize 3 aylık bir gecikmeyle ulaşacağımıza inanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bundan sonraki stratejilerinin ve en büyük önceliklerinin enflasyonla çaba ve piyasa koşullarına alt olarak olası olduğu değin rezerv biriktirmek olduğunu söyledi.

Karahan, jeopolitik riskler ile büyük merkez bankalarının para politikalarının Türkiye için iki endişe unsuru olduğuna muhabere ederek ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın herhangi bir faiz indirimi yapmayacak gibi bir politika izlediğini ve bunun politika oluşturmada daha ihtiyatlı bir yaklaşım olduğunu anlattı. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur