ABD Merkez Bankası ( Fed ), politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

GÖSTERGELER EKONOMİK AKTİVİTENİN GENİŞLEMEYE DEVAM ETTİĞİNE İŞARET EDİYOR

Fed‘den yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi. Açıklamada, son göstergelerin ekonomik aktivitenin sağlam bir çabuk genişlemeye devam ettiğine göze çarpan ettiği kaydedildi.

İstihdam kazanımlarının dinç ve işsizlik oranının düşük kalmaya devam ettiği aktarılan açıklamada, enflasyonun ise geçen sene boyunca düştüğü fakat yüksek kalmayı sürdürdüğü anlatıldı.

Fed, politika faizini değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu

FOMC’NİN YÜZDE 2’LİK ENFLASYON HEDEFİNE YÖNELİK İLERLEME SAĞLANAMIYOR

Açıklamaya, son aylarda Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) yüzde 2’lik enflasyon hedefine karşın ilerlemenin sağlanamadığı eklendi.

Komitenin istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşmaya karşın risklerin geçen yıl daha iyi bir dengeye doğru ilerlediğini düşündüğü kayıtlı açıklamada, ekonomik görünümün belirsiz olduğu ve FOMC’nin enflasyon risklerine karşısında son derece titiz olmaya devam ettiği vurgulandı.

Açıklamada, federal fon oranı kasıt aralığının yüzde 5,25-5,50 aralığında tutulmasına karar verildiği belirtilerek, faiz oranına yönelik herhangi bir ayarlama yapılırken, gelen verilerin, artan görünümün ve tehlike dengesinin değerlendirileceği açıklama edildi.

Fed, politika faizini değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu

HAZİRAN İTİBARIYLA BİLANÇO DEĞERI DÜŞME HIZI DÜŞÜRÜLECEK

Fed‘in elindeki define tahvilleri ile menkul kıymetleri azaltmaya devam edeceği belirtilmiş açıklamada, haziran ayından itibaren define tahvillerinde aylık sınırın 60 milyar dolardan 25 milyar dolara düşürülerek bilanço değerini düşürme hızının yavaşlatılacağı aktarıldı.

Açıklamada, ipoteğe dayalı menkul kıymet portföyünü küçültme tavanının ise aylık 35 milyar dolar olarak korunduğu ve bu tavanı aşan sermaye ödemelerinin hazine tahvillerine tekrar yatırılacağı kaydedildi.

Fed, politika faizini değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu

ART ARDA 6 TOPLANTIDA FAİZ ORANINDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLMEDİ

ABD’de yüksek enflasyon karşısında 2022’de varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlayan Fed, Mart 2022’den bu yana 11 faiz artırımı gerçekleştirmiş ve faiz oranını toplam 525 baz puan artırmıştı.

Bankanın politika faizi, söz konusu artışlarla 2001’den bu yanlamasına en yüksek düzey olan yüzde 5,25-5,50 aralığına çıkmıştı.

Son kararıyla Fed, politika faizini sıralı 6 toplantıda değiştirmeyerek mevcut aralıkta değişmez bıraktı. Banka, politika faizinde en son Temmuz 2023’te 25 baz puanlık artışa gitmişti.

ABD’de enflasyon, Haziran 2022’de yıllık bazda yüzde 9 ile 1981’den itibaren en yüksek seviyeyi görmesinin gerisinde son olarak mart ayında takvim bazda yüzde 3,5 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşmişti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Abd Merkez Bankası Banka Fed Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur