Çikolatanın ham maddesi kakao tedarikçisi ülkelerin başında gelen Fildişi Sahilleri ve Gana, maliyetlerdeki büyüme nedeniyle fabrikalarında üretimde kısıtlama ve durdurma gibi kararlar almaya başladı. Durumun uzun sürmesi halinde çikolata fiyatlarında büyük bir fiyat dalgalanmasının yaşanacağı varsayım ediliyor.

SON YILLARDA KAKAO HASADI AZALDI

Independent Türkçe’nin aktardığına tarafından son yıllarda iklim sebebiyle kakao hasadının azalması çikolata fiyatlarında artışı beraberinde getirirken Reuters’a konuşan Tropikal Araştırmalar Merkezi’nden kakao uzmanı Steve Wateridge, “Tedarik kesintisiyle baş etmek için ciddi bir istek azalması gerekiyor.” dedi.

Çikolata yapılması için yalnızca çiğ kakaonun kullanılması yetmezken tohumların işlenerek yağ ve liköre çevrilmesi de gerekiyor. Tohum fiyatlarında yaşanan çoğalma ise imal maliyetlerinde ciddi artışa neden oluyor.

Fildişi Sahilleri ve Gana'da kakao üretimine kısıtlama! Çikolataya zam kapıda

FABRİKA TOHUM ALIMINI DURDURDU

Fildişi Sahilleri’ndeki büyük fabrikalardan biri olan Transcao, fiyatlardaki çoğalma sebebiyle tohum alımını durdurduğunu açıkladı. Stoklardaki tohumları işlediğini gösteren fabrika yönetiminin aksine bazı kaynaklar depoların da boşalmak üzere olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili konuşan bir kaynak, dünya kakao ihtiyacının yarıya yakınını tedarik eden ülkede devletin işlettiği fabrikalarda da üretimin durmak üzere olduğunu söyledi.

Fildişi Sahilleri ve Gana'da kakao üretimine kısıtlama! Çikolataya zam kapıda

GANA’DA ÜRETİMDE KISITLAMA

Bir büyük kakao üreticisi Gana’daysa 8 fabrikanın birçoğunda ekimden bu yanlamasına üretime çoğunlukla ara verildiği aktarıldı. Devlet kakao şirketi CPC’den yapılan açıklamadaysa fabrikanın yüzde 20 kapasiteyle çalıştığı belirtildi.

Uluslararası Kakao Organizasyonu (ICCO) küresel üretimin bu yıl yüzde 10,9 azalarak 4,45 milyon tona düşmesini bekliyor. ICCO verilerine tarafından, kakao piyasasında ilk olarak 4 sene üst üste tedarik açığı yaşanıyor.

Fildişi Sahilleri ve Gana'da kakao üretimine kısıtlama! Çikolataya zam kapıda

Fildişi Sahili Kakao Yağı Gana Tarım Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur