Milletlerarası kredi sınıflandırma kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomiye ilişkin artış beklentisini bu yıl için 0,3 puan artırarak yüzde 2,4’e yükseltti.

‘); }

Fitch, Küresel Ekonomik Dış Görünüş Raporu’nun mart sayısını “Çoğalma Görünümü İyileşiyor Oysa Enflasyon Devam Ediyor” başlığıyla yayımladı.

Raporda, kısa vadeli çoğalma beklentilerinin iyileşmesi nedeniyle bu yıla ilişkin çoğaltma tahmininin 0,3 puan artırılarak yüzde 2,4’e yükseltildiği kaydedildi.

Söz konusu yukarı yönlü revizyonun ABD ekonomisine ilişkin yükselme tahmininin yüzde 1,2’den yüzde 2,1’e belirgin bir şekilde revize edilmesini yansıttığı kayıtlı raporda, ABD ekonomisine yönelik revizyonun Çin’in bu yıla ilişkin yükselme tahmininin yüzde 4,6’dan yüzde 4,5’e düşürülmesinden ve Euro Bölgesine dair beklentinin yüzde 0,7’den yüzde 0,6’ya çekilmesinden “daha ağır bastığı” aktarıldı.

Raporda, Çin hariç gelişmekte olan piyasalar için artış tahmininin ise 0,1 puan artırılarak yüzde 3,2’ye çıkarıldığı ve Hindistan, Rusya ve Brezilya için artış tahminlerinin yükseltildiği bildirildi.

Fitch’in raporunda, Euro Bölgesinin gerçek ücretler ve tüketimdeki artışla toparlanmasıyla oysa ABD’nin büyümesinin yavaşlamasıyla dünya ekonomisinin 2025 yılında yüzde 2,5 büyüyeceğine karşın beklentinin ise korunduğu kaydedildi.

FED VE ECB’DEN YIL SONUNA KADAR 3 FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ

ABD’de geçen yıl mali açıktaki yarı görünmeyen konjonktürel genişlemenin iç talebi artırdığı ve idareli büyümenin hayret verici esnekliğinin açıklanmasına asistan olduğu belirli raporda, ama 2024’te parasal ivmenin azalmasının ve hanehalkı gelirindeki artışın yavaşlamasının beklendiği aktarıldı.

Raporda, ülkede geçen yılki mali sıkılaşmanın gecikmeli etkilerinin reel faiz oranları yükseldikçe ortaya çıkmaya devam etmesiyle birlikte çeyrekten çeyreğe büyümenin bu yılın ilerleyen dönemlerinde trendin önemli ölçüde aşağı bir orana yavaşlamasını beklediklerini belirtildi.

Almanya’daki resesyonun Fransa ve bloğun geri kalanı üzerinde yarattığı baskıyla birlikte Euro Bölgesi’nin durgunlaşmaya devam ettiğine değinilen raporda, Alman ekonomisinin yapı çoğalma kısıtlamalarıyla karşı karşıya olduğu ama aynı zamanda tekrarlanması mümkün olmayan bir dizi büyük şoktan da etkilendiği kaydedildi. Raporda, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faiz indirimine gitmesi, dünya ticaretinin toparlanması ve enerji şokunun etkisinin azalmasıyla orta vadede büyümenin hızlanmasının beklendiği belirtildi.

Çin’deki emlak piyasasındaki çöküşün de sürat kesmeden devam ettiği aktarılan raporda, deflasyonist baskılara dair kanıtların arttığı, ancak mali gevşemenin manâlı ölçüde artırıldığı ve bunun da GSYH tahmini üzerindeki etkiyi hafiflettiği dile getirildi.

Raporda, ABD Merkez Bankası (Fed) ve ECB’nin sene sonuna kadar üç kere, toplamda 75 baz puanlık faiz indirimine gitmesinin beklendiği belirtilerek, fakat her iki bankanın da politika gevşeme sürecine başlamadan önce enflasyondaki son düşüş sürecinin daimi olduğuna dair daha fazla delil bakmak istediği aktarıldı.

Fitch’in Fed’in ilk faiz indiriminin tarihine ilişkin beklentisinin haziran ayından temmuz ayına ertelendiği kayıtlı raporda, ECB’nin birincil faiz indirimi tarihine dair öngörülülerinin de nisan ayından haziran ayına ertelendiği kaydedildi.

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu neden artırdı?

Fitch, Türkiye’nin kredi notunu neden artırdı? “Türkiye’de birincil niyet enflasyonu yıkmak”

Haberi Görüntüle

TÜRKİYE’NİN BU YILA İLİŞKİN ARTIŞ BEKLENTİSİ YÜZDE 2,8’E ÇIKARILDI

Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelere de yer bahşedilen raporda, ülke ekonomisinin geçen yılın son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 1 ile tahminlerin üstünde büyüdüğü, özel tüketimdeki artışın bunda etkili olduğu aktarıldı.

Raporda, PMI endeksi, tüketici güveni ve öteki yüksek frekanslı göstergelerdeki son gelişmeler dikkate alındığında hesaplı ivmenin bu yılın ilk çeyreğinde de devam etmesinin beklendiği kaydedildi.

Fitch’in raporunda, kısa vadeli idareli kazanımların bu sene büyümenin daha yüksek olacağına dikkat çekici ettiği, Türkiye ekonomisinin bu yıla ilişkin artma tahmininin yüzde 2,5’ten yüzde 2,8’e çıkarıldığı belirtildi.

Raporda, Türkiye ekonomisinin 2025’te ise yüzde 3,1 büyümesinin tahmin edildiği kaydedildi.

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur