Uluslararası kredi sınıflandırma kuruluşu Fitch Ratings, bugün Türkiye’yle ilgili raporunu yayınladı. Raporda Türkiye’nin kredi notu yükseltilirken, anekdot görünümü de pozitife çekildi.

“GÜVEN” VURGUSU DİKKAT ÇEKTİ

Fitch Ratings, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmesini açıkladı. Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Türkiye’nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunun “B”den ‘B+’ya yükseltildiği, not görünümünün “artı” olarak belirlendiği aktarıldı. Açıklamada, söz konusu not artırımının makroekonomik ve dış kırılganlıkları azaltmada para politikası sıkılaştırmasının beklenenden daha artı önden yüklenmesi de dahil elde etmek üzere, Haziran 2023’teki değişimden bu yandan uygulanan politikaların dayanıklılığına ve etkinliğine olan güvenin artmasından kaynaklandığı bildirildi.

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu pozitife çıkardı

Enflasyon beklentilerinin hafiflediği ve dış likidite risklerinin azaldığı belirli açıklamada, bu durumun daha olumlu dış finansman koşulları, yüksek rezervler, düşük döviz korumalı mevduatlar ve daralan cari işlemler açığını yansıması olduğu kaydedildi. Açıklamada, pozitif görünümün ise Fitch’in Türkiye’nin genel makroekonomik politika duruşunun enflasyondaki bariz düşüşle istikrarlı olması ve daha düşük cari açık ile daha zinde likidite tamponları açısından dış kırılganlıkların azalmaya devam etmesi yönündeki beklentisini yansıttığı aktarıldı. Fitch’in not artışı sonrası 3 kredi kuruluşunda da Türkiye’nin görünümü Pozitif oldu.

“ARTMA ORANI 2025’TE 3,1’E ÇIKABİLİR”

Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,8 büyümesinin beklendiği belirli açıklamada, çoğaltma oranın 2025’te ise yüzde 3,1’e çıkabileceği kaydedildi. Açıklamada, mart ayındaki yerel seçimlerin sonucunun politika değişikliğine yol açmasının beklenmediği ifade edildi.

BİR SONRAKİ DEĞERLENDİRME 6 EYLÜL’DE

Fitch Ratings, 8 Eylül 2023’te Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak onaylama ederken, anekdot görünümünü 2 yılın peşinde “olumsuz”deri “tembel”a çıkarmıştı. Fitch’in takvimine kadar Türkiye’ye ilişkin bir sonraki değerlendirmenin 6 Eylül’de yapılması planlanıyor.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Fitch Ratings Finans Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur