Son dönemde tırmanan küresel hesaplı kriz Türkiye’de etkilerini hissettirirken, fazla sayıda işyeri konkordato başvurusunda bulunurken bir kısmı da iflas bayrağını çekti. Konkordato talebiyle 3 ay önce mahkemeye başvuran GKN Kargo da iflas eden firmalar arasına katıldı.

TEDBİR KARARI VERİLİP KOMİSER ATAMASI YAPILDI

Adını futbol kulüpleriyle yaptığı sponsorluk anlaşmalarıyla duyuran GKN Kargo, geçen ocak ayı başında İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurmuştu. Konkordato talep edilen şirketin, sunulan proje doğrultusunda bitmiş toparlanabileceği kaydedildi. Mahkeme, şirkete karşın önlem kararı verdi komiser ataması yaptı.

“ŞİRKETİN TOPARLANMASI İMKANSIZ”

Ancak aradan geçen süreçte, şirketin mali durumu daha da kötüleşti. Faaliyet yürütemez konuma gelen şirketin komiser heyeti de mahkemeye sundukları raporda, şirketin konkordato projesinin başarıya ulaşmasının imkânız olduğu kaydedildi. Prof. Dr. Oktay Taş, Prof. Dr. Serdar Kale ile Finansal Müşavir Canan Koçyiğit’ten oluşan komiser heyetinin imzasını içeren 39 sayfalık raporda, “Şirketin geçici mühletten faydalandığı her gün alacaklıların durumu daha da kötüye gitmekte” denildi.

DURUŞMAYA ÇOK SAYIDA ALACAKLI KATILDI

Komiser heyetinin sunduğu olumsuz rapor sonrası, şirket için kritik duruşma dün yapıldı. Duruşmada, GKN Kargo avukatları yanı sıra fazla sayıda alacaklı şirket avukatı katıldı. Şirket avukatları, belli mühlet başvurusunda bulundu. Mahkeme, tarafların istek ve savunmalarını aldıktan sonradan kararını verdi. Duruşma, GKN Kargo Lojistik Depo Şirketi’nin iflasına karar verdi. Karar, bu zamana dek, en kısa sürede iflasla sonuçlanan konkordato dosyası olarak kayıtlara girdi. Tasfiye sürecine geçilen şirketin borcu ise 563 milyon lira seviyesinde.

4 KULÜP 50 MİLYON LİRA ALACAKLI

Söz konusu borcun 50 milyon lirası 4 spor kulübüne. GKN Kargo ile sponsorluk anlaşması yapan Galatasaray, Beşiktaş, Gaziantep Spor ve Şanlıurfa Spor alacaklı konumda. Insanlar TV’nin haberine kadar belirli 2 arabulucu dışarıda hiçbir varlığı bulunmayan şirketin sahibi Gökhan Akyürek’in, konkordato başvurusundan 2 hafta kadar önce, özel jetle gezi ettiği bilgisi dava dosyasına girmişti. Akyürek’i, özel jetle Urfa’dan İstanbul’a taşıyan Vatanjet Havacılık AŞ 29 bin liralık alacağını tahsil edemediğini mahkemeye bildirdi.

Futbol Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur