Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından Adana’nın Karaisalı ilçesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden (MAPEG) alınan 297 hektarlık İR/TPO/K/723 ruhsat numaralı alanda 10 adet petrol arama ve üretim kuyusu açılacak.

2 BİN 500 METREYE DEĞIN İNİLECEK

95 milyon lira olarak hesaplanan proje çerçevesinde döner sondaj yöntemi uygulanılarak sırayla açılacak sondaj kuyularında azami 2 bin 500 metreye dek inilmesi planlanıyor. Arazi hazırlık aşamasında 25 kişinin ve petrol arama faaliyetlerinde 50 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Gabar'dan sonra bir umut daha! Adana'da 10 sondaj kuyusu açılıp petrol aranacak

PETROL BULUNURSA SEVKİYAT BAŞLAYACAK

Arama işlemlerinde petrol tespit edilmesi durumunda petrolün çıkarılması işlemlerine başlanacak. Kuyulardan çıkarılan petrol, boru hatlarıyla tesiste bulunan seperatörlere gönderilecek. Imal tanklarından alınan çiğ petrol, dolum istasyonuna gönderilmek üzere teslimat tankında depolanacak. Dolum istasyonundan tankerler vasıtasıyla da TPAO’nun istasyonuna gönderilecek. Faaliyet dahilinde çiğ petrol ayrıştırması türünden bir işlem uygulanmayacak. Planlanan proje kapsamında depolama çalışmasının lokasyonda yapılması planlanıyor.

GABAR’DA JURNAL HEDEF 100 BİN VARİL

Öte yanlamasına dün Şırnak mitinginde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gabar’da günlük petrol üretiminde 37 bin varili geçmiş durumdayız. Gaye 100 bin varil. Buralar uçacak uçacak. Bu ay ardına kadar jurnal 40 bin varili aşmak, yıl sonunda da 100 bin varil üretime ulaşmayı hedefliyoruz. Kato Dağı ve Faraşin Yaylası da yeni petrol arama alanlarımız arasına girdi abes durmuyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Adana Çevre Enerji Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur