Gayrimenkul Uzmanı Şenay Vasıta, Haberler.com YouTube kanalında Gökay Kalaycıoğlu’nun konuğu oldu. Konut satışları ve emlak piyasasıyla ilgili konuşan Vasıta, fiyatlarda önemli düşüş beklemediğini söyledi. Yabancıların konut alımına ilgisinin 6 Şubat depremlerinin ardındaki düştüğünü belirten Vasıta, servet kalan konutlarla ilgili de vasiyetin önemini vurguladı.

KİRADA YÜZDE 25 YERİNE YENİ DÜZENLEME YAPILACAK

Programda şu lahza yürürlükte olan kirada yüzde 25 sınırı düzenlemesiyle ilgili önemli bir iddiada bulunan Araç, kira artışlarını yoklama altına edinmek için uygulanan ve 1 Temmuz’da bitecek olan kirada yüzde 25 sınırı düzenlemesi yerine yeni bir düzenlemenin başlayacağını söyledi.

“5 MİLYONLUK DAİRE 2 MİLYONA DÜŞMEZ”

Birinci nesil kazanıyor mal yapıyor, ikinci nesil bu malı yiyor, üçüncü jenerasyona da kırıntılar kalıyor.” diyen Vasıta, emlak fiyatlarındaki durgunluğun fiyatlarda sınırlı bir düşüş getirdiğini “Fiyatlarda balon dediğimiz bir şişme vardı, köpüğü aldı bu durum.” sözleriyle ifade etti.

Vasıta, “Emlakta hiçbir zaman 5 milyonluk daire 2 milyona düşmez.” diyerek “Bunu hiç kimse beklemesin.” uyarısında bulundu.

MİRAS KALAN GAYRİMENKULDE VASİYETİN ÖNEMİ

Miras kalan gayrimenkulde sorun yaşanmaması için vasiyetin önemine işaret eden Araç, “Gayrimenkul sahibi vefat ettikten daha sonra eğer ancak 3 tane evi varsa 3 çocuğu varsa problem değil lakin 3 çocuğu var, 23 tane evi varsa problem.” dedi.

YABANCILAR NEREDEN KONUT ALIYOR?

Yabancıların Türkiye’den aldıkları konutlarla ilgili veri veren Vasıta, “Ruslar Kemer tarafını, Ukraynalılar Alanya civarını, İranlılar İstanbul bölgesini tercih ediyor.” dedi. Vasıta; Kıbrıs, Yunanistan, Dubai ve İngiltere’de de Türkiye’deki yatırımcıların çekilmesi için alıştırma yapıldığını söyledi.

“YER SARSINTISI SONRASI YABANCI İLGİSİ DÜŞTÜ”

6 Şubat depremlerinden sonra yabancıların emlak alımında düşüş olduğunu söyleyen Araç, yabancıların ev alımının düşmesinde hesaplı krizin de etkin olduğunu belirtti.

10 YILDA 381 BİN YABANCI KONUT ALDI

10 yılda 381 bin yabancının konut aldığına işaret eden Vasıta, “5 milyon ev satılmış gibi” gösterilmesini eleştirdi.

Zelzele Emlak Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur