Gaziantep’in Araban ilçesinde üretilen sarımsağın ünü ülke sınırlarını aştı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, binbir emekle üretilen sarımsağın Avrupa Birliği’nden coğrafi göze çarpan tescili aldığını duyurdu.

BAKAN YUMAKLI: FARKLI BİR LEZZETE SAHİP

Baklavadan sonra Gaziantep’ten sınırları aşan ikinci ürünün Araban sarımsağı olduğunu bildiren Yumaklı, “AB’den coğrafi muhabere tescili alan Araban sarımsağı ile tescilli ürün sayımız 21’e yükseldi. Araban Ovası’ndaki verimli topraklarda yetişen Araban sarımsağı, yüksek aroması ve kokusuyla öteki sarımsaklardan bambaşka bir lezzete sahip. Paydaş kurumlarımız işbirliğinde coğrafi işaretli mahsul sayımızı artırmaya ve uluslararası alanda tanıtmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Gaziantep'in meşhur Araban sarımsağı, AB'den coğrafi işaret tescili aldı

FATMA ŞAHİN’İN EMEĞİ FAZLA

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Araban sarımsağının AB tescili alması için büyük uğraşlar verdi. Bunun için coğrafi işaretler şube müdürlüğünü kuran Başkan Şahin, geçtiğimiz yıllarda katıldığı Araban Firik ve Sarımsak Festivali’nde çektirdiği fotoğrafı da “Sarımsaklı başkana çıkacak adım. Gaziantep #Arabansarımsağı tanınsın da varsın çıksın” notuyla paylaşmıştı.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Fatma Şahin Tarım Turizm Hayat Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur