Goldman Sachs analistleri, bu ay döviz talebinin canlanması sebebiyle Türk lirası üzerindeki baskının arttığı bir ortamda, bu pazar İstanbul’da yapılacak seçimlerin TL üstünde olumlu bir etkisi olacağına inanıyor. Kevin Daly liderliğindeki analistler, “Sonuçlara İstanbul’da ya da diğer büyük şehirlerde itiraz edilmemesi durumunda Türk lirası için olumlu olacaktır” dedi.

İSTANBUL YARIŞI YAKINDAN İZLENİYOR

31 Mart’ta yapılacak seçimlerde bilhassa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışı kritik görülüyor. CHP’den Ekrem İmamoğlu ve AK Parti’den Murat Kurum’un yarıştığı seçimlerin muhtemel sonuçlarını yatırımcılar da takip ediyor. İstanbul’daki yarış, muhalefet ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki siyasi mücadelenin sembolü olduğu için piyasalar ve yatırımcılar tarafından yakından izleniyor.

DEĞİŞİKLİK ÖNGÖRMÜYORLAR

Goldman analistleri seçim sonucunun mevcut para ve maliye politikalarında bir değişikliğe niçin olacağını düşünmedikleri görüşünde. Analistler, seçimlerden sonradan rezervler ve lira üzerindeki baskının azalmasını beklediklerini belirtti ve Merkez Bankası’nın sıkı politikayı sürdüreceğini açıkladı. Geçtiğimiz ay enflasyonun beklenenden daha fena çıkması, bu yıl dolar karşı değerinin yüzde 9’unu kaybeden Türk lirası üzerindeki baskıyı artırdı. Hem seçim sonrası TL’nin keskin bir bedel kaybıyla karşı karşıya kalabileceği beklentileri de döviz talebini yükseltmişti.

Seçimlerden sonra liranın keskin bir bedel kaybıyla aleyhinde karşıya kalabileceği endişelerinin arttığını bildiren uzmanlar, Merkez Bankası’nın geçen hafta yaptığı 500 baz puanlık sürpriz faiz artışının “böyle bir devalüasyonun muhtemel olmadığına dair kuvvetli bir sinyal gönderdiğini” söyledi.

31 Mart Lokal Seçim Sonuçları İçin Tıklayın

Goldman Sachs Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur