ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini beklentiler kapsamında değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ise merakla beklenen faiz kararını bugün açıklayacak.

UZAMAN FAİZİN SABİT BIRAKILACAĞI TAHMİNİNDE BİRLEŞTİ

Uzmanlar, Merkez Bankası’nın (TCMB) bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini sabit bırakacağı öngörüsünde bulundu.

Tanıdık Olmayan uzmanlar, TCMB’nin bugünkü faiz kararında politika faizini değişmez bırakacağı öngörüsünde bulunurken, bankanın iletişiminde “bekle-gör” politikasını uygulayabileceğini ve enflasyonda çoğaltma olması durumunda daha da sıkılaşmayı düşünebileceğini kaydetti.

SOCİETE GENERALE STRATEJİSTİ DRİMAL: YÜZDE 45’TE SABİT TUTACAK

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal AA muhabirine yaptığı değerlendirmede son dönemde enflasyonda yaşanan yukarı yönlü sürprize karşın TCMB’nin PPK toplantısında politika faizini yüzde 45’te sabit tutacağı tahmininde bulundu.

TCMB'nin faiz kararı beklentileri

TCMB’nin faiz artırımı aracılığıyla aracısız sıkılaşmanın önüne geçmeye çalışabileceğini bildiren Drimal, bankanın iletişiminde bekle-gör politikasının nedenleri olarak son zamanlarda yapılan makro ihtiyati sıkılaştırma önlemleri ve ödemeler dengesinde beklenen iyileşme olabileceğini açıklama etti. Drimal, aynı zamanda olasılıkların 250 veya 500 baz puanlık diğer bir faiz artışına doğru kaydığını aktardı. Şu an için TCMB’nin politika faizini 2024’ün geri kalanında yüzde 45’te sabit bırakabileceğini dile getiren Drimal, 2025’in birincil çeyreğinde ise 500 baz puanlık bir indirim gelebileceğini vurguladı.

Drimal, “TL için kısa vadeli görünümün olumsuz fakat cari işlemler hesabındaki iyileşmenin ve beklenen tanıdık olmayan para girişlerin hala olası olduğunu görüyoruz. Bunlar da TL’nin 2. ve 3. çeyrekte güçlenmesine yol açabilir.” değerlendirmesini yaptı.

TCMB'nin faiz kararı beklentileri

“ENFLASYONDA ARTIŞ OLMASI DURUMUNDA TCMB DAHA DA SIKILAŞMAYI DÜŞÜNEBİLİR”

In Touch Capital Markets Kıdemli FX Analisti Piotr Matys de TCMB’nin politika faizini değiştirmeyerek yüzde 45’te tutmasının beklendiğini söyledi.

Ancak ileriki aylarda enflasyonda yükselme olması durumunda TCMB’nin para politikasını daha da sıkılaştırmayı önemli olarak düşünmesi gerekebileceğini aktaran Matys, “Yatırımcılar, TCMB’nin kararı açıklandığında yayınlayacağı resmi açıklamada bu konuda yeni ipuçları arayacak.” dedi.

TCMB'nin faiz kararı beklentileri

AA FİNANS: TCMB POLİTİKA FAİZİNİ SABİT BIRAKACAK

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, TCMB’nin politika faizini sabit bırakmasını bekliyor. Ekonomistlerin sene sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 45 oldu.

Kaynak: AA / Ekonomi

Merkez Bankası Finans Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur