Millet harcamalarında 100 milyar liralık düşüş sağlaması hedeflenen tasarruf paketi, bugün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım kadar açıklanacak.

A’DAN Z’YE BÜTÜN KALEMLER GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Define ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım’in katılımlarıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen toplantıyla kamuoyuyla paylaşılacak. Buluşma saat 10.00’da başlayacak. Kamuda tasarruf tedbirleri genişletiliyor. A’dan Z’ye bütün kalemler gözden geçirilecek. Kurumların tamamı elini taşın altına koyacak.

NELERE İZİN VERİLMEYECEK?

Kamuda tasarruf paketinin açıklandığı program, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek. Yılmaz ve Şimşek kadar açıklanacak paket ile 100 milyar liralık büyüklüğe ulaşması beklenen tasarruf tedbirleriyle birlikte, ulus kurumlarında giderler kalem kalem hesaplanacak, harcamalar en aza indirilecek. Gerekli olmadıkça millet kurum ve kuruluşları bina ve vasıta kiralamayacak. Kiralanan ilave bina ve araçlar ihtiyaca tarafından belirlenecek. Yılın değişik zamanlarında bambaşka illerde düzenlenen tanıtım, eğitim gibi etkinliklere ara verilecek.

KAMU BİNALARINDA ENERJİ TASARRUFU UYGULANACAK

Kırtasiye harcamaları azalacak, yazışmalar dijital ortamda yapılacak. Yüzde 65’i biten yatırımlar tamamlanacak, fakat yeni yatırımlara başlanmayacak. Halk kurumlarına ast davetli evleri ve sosyal tesislerde özel kontenjanlar sınırlandırılacak. Ulus binalarında enerji tasarrufu uygulanacak.

YURT DIŞI GEZİLERE ZORUNLUK OLMADIKÇA GİDİLMEYECEK

Mal ve hizmet alım ödenekleri ile yatırım ödeneklerinde kesintiye gidilmesi beklenen paket gereğince, eksik kaynakla etkin projeler yapılacak, temsilcilik, eğlence, toplantı ve dış yolculuk gibi giderler, öncelikli olarak azaltılacak. Yurt dışı gezilere fazla gerekli olmadığı sürece gidilmeyecek, gerekli durumlarda geziler sınırlı kadro ile gerçekleştirilecek. Kurumlar, eğitim toplantılarını otellerde değil, kendi tesislerinde yapacak. Tasarruf kurallarına uymayan ulus yöneticilerine yaptırım uygulanması da laf konusu olacak.

BAKANIN KONVOYUNDA 3 VASITA YER ALDI

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun Malatya ziyaretinde tasarruf tedbirleri doğrultusunda konvoyunda 3 vasıta yer aldı. Bakan Uraloğlu bir takım ziyaret ve toplantılar için dün sabahleyin saatlerinde Malatya’ya geldi. Havaalanında il protokolü kadar karşılanan Bakan Uraloğlu, sonradan minibüs ile birincil ziyaret durağı olan Malatya valiliğine geçti. Tasarruf tedbirleri kapsamında bakan konvoyunda 3 minibüsün yer aldığı görüldü. Malatya’da yapımı süren Kuzey Çevreyolu projesinde incelemelerde bulunan Uraloğlu, yolun tamamlanması ile 60 dakika süren kent geçişinin 25 dakikaya düşeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım Finans Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur