Cuma günü, altının ons fiyatı ve dolar kurundaki artışa paralel layık şampiyon altının gram fiyatı, günü yüzde 2,4 primle 2 bin 102 liradan tamamlamıştı. Yeni haftaya yükselişle başlayan altın, 2 bin 109 lira seviyesinden işlem görüyor. Saat 10.50 itibariyle çeyrek altın 3 bin 530 liradan, Cumhuriyet altını ise 14 bin 380 liradan satılıyor.

FED’DEN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ ARTTI

Geçen hafta ABD’de açıklanan verilerin peşinde ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine yılın birincil yarısında başlayabileceğine dair beklentilerin güçlenmesiyle cuma günü altının ons fiyatı yüzde 1,9 artışla 2 bin 83 dolardan günü tamamlayarak en yüksek jurnal kapanışını gerçekleştirdi.

Altının ons fiyatı, şu sıralarda da yükselişine devam ederek önceki kapanışının yüzde 0,2 üstünde 2 bin 87 dolardan müşteri buluyor. Analistler, ABD’de istihdam raporu ilk önce edinmek üzere yoğun veri takviminin peşine düşüp takip edileceği haftanın ilk operasyon gününde, altına olan talebin artmaya devam ettiğini söyledi.

ABD’DEN GELECEK VERİLER İPUCU VERECEK

Bu hafta ABD’de açıklanacak makroekonomik verilerin, bankanın gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin ipuçları verebileceğini aktaran analistler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın hafta içinde Kongre’de oluşturacağı açıklamaların da yatırımcıların odağında bulunduğunu belirtti.

Söz konusu gelişmelerin arkasından para piyasalarındaki fiyatlamalarda da Fed’in ilk faiz indirimine gitme ihtimali mayısta yüzde 29 ve haziranda yüzde 71’e yükselirken, ABD’nin 10 yıllık define bono faizi yüzde 4,18’e geriledi.

Öte yandan bugün yurt içinde açıklanan verilere göre, Alıcı Fiyat Endeksi (TÜFE) şubatta aylık bazda yüzde 4,53 ve takvim bazda yüzde 67,07 büyüme kaydetti.

Analistler, bugün yurt dışarıda veri gündeminin sakin olduğunu, yurt içinde ise mali kesim dışındaki firmaların döviz varlıkları ve yükümlülükleri verilerinin peşine düşüp takip edileceğini açıklama ederek, altının ons fiyatında 2 bin 100 ve 2 bin 120 doların dayanıklılık, 2 bin 75 ve 2 bin 50 dolar seviyelerinin ise yardım olarak öne çıktığını kaydetti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur