Dün günü 2 bin 241 liradan tamamlayan altının gramı, yeni güne düşüşle başlamasının peşinde 2 bin 238 lira seviyesinden işlem görüyor. Saat 10.15 itibarıyla çeyrek altın 3 bin 750 liradan, Cumhuriyet altını ise 15 bin 250 liradan alıcısına ulaşıyor.

ABD’DEN GELECEK ÜFE VERİSİ BEKLENİYOR

Analistler, altının ons fiyatının tarihi zirve seviyesine yakın seyrettiğini belirterek, bugün ABD’de açıklanacak Imalatçı Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerinin yatırımcıların odağına yerleştiğini kaydetti.

ABD’de bu hafta açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) şubatta tahminlerin üzerinde yükselme kaydetmesine rağmen Fed’in faiz indirimlerine haziranda başlayabileceğine ilişkin beklentiler değiştirme göstermedi. Bugün açıklanacak ÜFE’nin ise enflasyon verilerini destekleyip desteklemeyeceği yakından takip ediliyor.

Söz konusu verinin Fed’in gelecek dönemde atacağı adımlara yönelik ipuçları verebileceğini bildiren analistler, piyasalarda ÜFE’nin şubatta aylık yüzde 0,3 ve takvim yüzde 1,1 yükselme göstermesinin beklendiğini bildirdi.

Para piyasalarında, Fed’in 20 Mart’ta gerçekleştireceği para politikası toplantısında, faizi sabit bırakacağına belli gözüyle bakılırken, Banka’nın faiz indirimine başlama ihtimali mayısta yüzde 10 ve haziranda yüzde 69 ile fiyatlanıyor.

Analistler, bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt haricen ise ABD’de üretici enflasyonun yanı sıra haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve perakende satmak verilerinin peşine düşüp takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 180 ve 2 bin 200 doların dayanıklılık, 2 bin 160 ve 2 bin 140 dolar seviyelerinin ise yardım olarak öne çıktığını kaydetti. Kaynak: AA / Ekonomi

Cumhuriyet Altını Finans Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur